LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"I'm not the big fish"/ The appeal decides for the former High Judge Admir Thanza

2022-09-27 11:58:00, Vetingu CNA

"I'm not the big fish"/ The appeal decides for the former High

Former judge Admir Thanza, who was accused of falsifying documents, was declared innocent by the Court of Appeal.

We remind you that in 2019, the Court of Tirana found the former judge of the High Court, Admir Thanza, guilty of falsifying documents and sentenced him to 9 months in prison.

Thanza was convicted after the discovery of ONM, in which he was sentenced by the Italian court to 40 days in prison for the theft of a supermarket.

Vetë Thanza nuk ka pranuar asnjë nga akuzat e ngritura ndaj tij, pasi, sipas tij,  në vendin fqinj ai nuk ka asnjë dënim përveçse një sanksion të dhënë me marrëveshje për një vepër të cilën ai thotë që nuk e ka kryer por e ka marrë përsipër për shkak të nipit të tij.

“Nuk e kam falsifikuar formularin e dekriminalizimit, nuk kam fshehur asnjë dënim. Nuk kam asnjë dënim penal nga Italia, por një sanksion të dhënë me marrëveshje për një vepër që s’e kam kryer”, ka deklaruar Thanza para trupit gjykues duke u kërkuar që të merret një vendim i drejtë pa u ndikuar nga vetingofobia.

Sipas tij Prokuroria ka bërë pjesë të fashikullit hetimor edhe vendimin e KPK, i cili është administrativ dhe ndalohet t’i bashkëngjitej çështjes penale.

“E servirën sikur kapën peshkun e madh. Por unë sa të kem frymë nuk do rresht se kërkuari të drejtën dhe drejtësinë”, tha ai para se gjykata të jepte verdiktin e saj./CNA.al

Lajmet e fundit nga