LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Plasticosis"/ The new disease discovered in sea birds

2023-03-06 20:17:00, Kuriozitete CNA

"Plasticosis"/ The new disease discovered in sea birds
A new disease caused exclusively by plastic has been found in seabirds. 

As scientists at London's Natural History Museum report, birds identified as suffering from a disease called "plasticosis" have scars in their digestive systems from ingesting waste. 

This is the first recorded fibrosis caused solely by plastic, the researchers point out. 

As noted in the research published in the Journal of Hazardous Materials, plastic pollution is so widespread that the scarring of the digestive tract of birds is extensive at every possible age. 

Është zbuluar se pulwbardhat e detit e kanë këtë sëmundje dhe zogjtë besohet se janë ushqyer me plastikë të sjellë nga prindërit e tyre pa e ditur. 

Shkencëtarët studiuan midhjet nga ishulli Lord Howe i Australisë për të përcaktuar lidhjen midis sasisë së plastikës së gëlltitur dhe parabarkut - pjesa e parë e sistemit tretës të zogjve. 

Ata zbuluan se sa më shumë plastikë të kishte gëlltitur zogu, aq më i lënduar ishte organi i tij i veçantë. Sëmundja mund të çojë në prishje graduale të gjëndrave tubulare të gjëndrës pre-abdominale. Humbja e këtyre gjëndrave mund t'i bëjë zogjtë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe parazitëve dhe të ndikojë në aftësinë e tyre për të tretur dhe përthithur disa vitamina. 

Kur zogjtë hanë copa të vogla plastike, kjo shkakton acarim në sistemin e tretjes. Me kalimin e kohës, inflamacioni i vazhdueshëm shkakton dhëmbëza dhe shtrembërim të indeve, duke ndikuar në tretjen, rritjen dhe vetë mbijetesën. 

Materialet natyrore që shkencëtarët gjetën në stomakun e zogjve, si gurët shtuf, nuk shkaktojnë të njëjtat probleme , gjë që bëri që shkencëtarët ta emërtojnë këtë sëmundje nga plastika. 

“Edhe pse këta zogj mund të duken të shëndetshëm, ata nuk janë mirë brenda. Është hera e parë që indet e stomakut janë hetuar në këtë mënyrë dhe tregon se konsumimi i plastikës mund të shkaktojë dëmtime serioze në sistemin tretës të këtyre shpendëve”, shpjegon Dr. Alex Bond, Kryekurator në Muzeun e Historisë Natyrore.

Although the scientists studied only one species of bird in a certain corner of the world, they suspect that many other species have been affected and further research is needed to determine the extent of "plasticization"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga