LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Star show / Amazing views from space

2023-02-08 17:50:00, Kuriozitete CNA

Star show / Amazing views from space

A stunning new image of the Tarantula Nebula (aka 30 Doradus) has been released by NASA, captured by the Hubble Space Telescope. 

The Tarantula Nebula is a large star-forming region of ionized hydrogen located 161,000 light-years from Earth in the Large Magellanic Cloud. 

Furthermore, the Tarantula Nebula is the brightest star-forming region in our galactic neighborhood. They are the hottest and most massive stars known to date.

Star show / Amazing views from space

This is a spectacular region of space where clouds of gas and dust swirl around newborn stars.

NASA po studion këtë "fabrikë të yjeve" në mënyrë që të kuptojë më mirë se si formohen dhe "rriten" yjet.

Përveç Hubble, teleskopi hapësinor i NASA/ESA/CSA James Ëebb vëzhgoi këtë rajon disa muaj më parë, duke zbuluar mijëra yje të rinj që nuk i kishim parë kurrë më parë.

Mjegullnaja e Tarantula është rreth një mijë vjet dritë e gjerë dhe është quajtur kështu sepse shkencëtarët që e vëzhguan atë menduan se forma e saj, dhe veçanërisht rajonet e saj më të ndritshme, u kujtuan atyre formën e specieve më të famshme të merimangës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga