LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pamja në fund të “Tunelit të Dritës”

2023-01-28 22:07:00, Kuriozitete CNA

Pamja në fund të “Tunelit të Dritës”

Në Kiyotsu, një nga tre kanionet e mëdha të Japonisë, Tuneli i Dritës ofron përvoja të ndryshme shikimi për vizitorët.

Tuneli i Dritës filloi si një instalacion arti si pjesë e Trienales, e organizuar në qytetin e Niigata, Japoni disa vite më pare.

Ndodhet në Kiyotsu, një nga tre grykat e mëdha të Japonisë. Tuneli 750 metra i gjatë (i njohur si Tuneli i Grykës Kiyotsu) lidh tre platforma që ofrojnë tre përvoja të ndryshme shikimi të peizazhit.

Zyra arkitekturore MAD rimodeloi hyrjen dhe një pjesë të ndërtesës në të cilën ndodhen një kafene dhe një xhami.

With this installation, he created a reflection of the river that flows by the building, creating a picturesque and inspiring sight for visitors./ CNA.al
 

Lajmet e fundit nga