LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The movie "Everything Everywhere All at Once" earns 11 Oscar nominations

2023-01-24 17:30:49, Kuriozitete CNA

The movie "Everything Everywhere All at Once" earns 11 Oscar

The film "Everything Everywhere All At Once" has been listed at the top of the nominations for the Oscars, namely 11, thus starting the race for the awards that are shared by the Academy of Arts and Sciences of the United States.

Second, with the most nominations - nine - is the German film "All Quiet on the Western Front", as well as the Irish black comedy, "The Banshees of Inisherin".

Të nominuar në kategorinë kryesore janë edhe filmat: "Top Gun: Maverick" dhe "Avatar: The Way of Water", të cilët besohet u kanë ndihmuar njerëzve të kthehen nëpër kinema, pas pandemisë së koronavirusit.

Filmi më i nominuar "Everything Everywhere All At Once" portretizon një familje imigrante kinezo-amerikane që i nënshtrohet një kontrolli tatimor dhe më pas përfshihet në sfida tjera shumëdimensionale.

Ky prodhim është komentuar shumë kur është transmetuar për herë të parë, dhe ka arritur të fitojë mbi 100 milionë dollarë në gjithë botën.

Fituesit do të bëhen publikë në një ceremoni që do të organizohet më 12 mars, të cilën do ta udhëheqë komediani, Jimmy Kimmel.

Fituesit do të votohen nga mbi 10.000 aktorë, producentë, drejtorë dhe njohës të filmit, të cilët janë pjesë e Akademisë e Shkencave dhe Arteve në SHBA./ REL

Lajmet e fundit nga