LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The nature photo contest highlights the beauty of the Earth

2023-01-09 20:52:54, Kuriozitete CNA

The nature photo contest highlights the beauty of the Earth

Nature photographers from around the world brought their vision of the ever-changing planet Earth to life in a competition funded by environmental non-profit organization The Nature Conservancy. The pictures highlight the beauty and some of the environmental problems of our planet.

Dewdrops sparkle like diamonds on this purple flower.

A lizard enjoying the warmth of the sun in a field of wind turbines.

And a drone photo of an isolated highway in Tibet shows a tree-like figure created by erosion.

Këto janë disa nga imazhet e realizuara nga fotografët që kapin aspekte unike të natyrës, me shpresën për të rritur ndërgjegjësimin për bukurinë dhe brishtësinë e planetit tonë në ndryshim.

Këto fotografi janë në mesin e fituesve në konkursin e organizatës jofitimprurëse Mbrojtja e Natyrës.

Konkursi tërhoqi 100 mijë fotografi nga 196 vende dhe rajone.

“Ky konkurs sjell fotografët e botës në ekranet e kompjuterëve tanë. Ne mund të shohim çdo cep të globit nga këndvështrimi i një personi tjetër”, thotë Alex Snyder nga organizata Mbrojtja e Natyrës.

Florian Ledoux kapi me aparatin e tij një ari polar duke ushqyer këlyshët e saj në një vendbanim të braktisur rus pranë një miniere qymyri në Norvegji.

"Për mua ky imazh është një deklaratë se në të ardhmen, shoqëria jonë mund të shkatërrohet. Dhe kafshët, kafshët e egra, natyra do të vazhdojnë të ekzistojnë", thotë ai.

Coyote Peterson, anëtar i jurisë së konkursit dhe drejtues i programit "Brave Wilderness" në YouTube, zgjodhi imazhin e fotografit Ledoux.

“Çdo aspekt i imazhit përçon një mesazh tepër të fuqishëm. Një kafshë bën gjithçka që është e nevojshme për të mbijetuar. Sfondi nuk ka rëndësi për një kafshë që kujdeset për të vegjlit e saj. Ajo po kujdesej për këlyshët e saj dhe kjo për mua ishte shumë mbresëlënëse”, thotë ai.

Realizimi i fotografisë së këtij leopardi që mban në gojë një majmun të mbytur femër me foshnjën e saj ende të gjallë në gjoks ishte një përvojë tronditëse për fotografin Shafeeq Mulla nga Zambia.

“Kur e publikova për herë të parë këtë foto në Instagram, mora shumë komente negative. Njerëzit më pyesnin ‘Pse nuk e shpëtove majmunin?’ dhe ‘Si mund të jesh kaq mizor?’. Ishte shumë emocionuese dhe gjithashtu zemërthyese. Por si fotografë të kafshëve të egra, ne nuk mund të ndërhyjmë në natyrë”, thotë ai.

Për fotografen Callie Chee, e cila jeton në Australi, gjetja dhe fotografimi i kërpudhave biolumineshente është një përvojë magjike.

Fotografia e saj, e siç i quan ajo "kërpudhave fantazmë" për shkak të shkëlqimit të tyre të gjelbër të veçantë, fitoi vendin e parë në kategorinë fotografive të bimëve dhe kërpudhave.

"These mushrooms look ordinary during the day, but at night, they are like a completely different species. They shine. And you feel like you're in a fairyland when you photograph them at night. It's an amazing, almost spiritual experience," she says.

Although each photo is unique, all the photos presented in the competition serve as a reminder of the beauty of nature, its fragility and resilience. They also highlight the importance of protecting natural wonders./ VOA

Lajmet e fundit nga