LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why Using Your Alarm to Wake Up Can Make You Chronically Tired?

2023-01-01 22:40:00, Kuriozitete CNA
Why Using Your Alarm to Wake Up Can Make You Chronically Tired?
Illustrative photo

If you constantly snooze your alarm in the morning, it may be because you're chronically tired, according to a study published in the journal Sleep.

Although doctors in general have always been against the use of wake-up alarms, until now there was not enough data to support their concerns. But this latest Sleep magazine study of 450 adults shows that 57% of full-time, salaried working adults snooze their alarms.

Personat e përfshirë në studim iu nënshtruan një sërë instrumentesh që matnin kohëzgjatjen e gjumit dhe rrahjet e zemrës nëpërmjet pajisjeve të veshura.

Ata zbuluan se personat që shtynë alarmet e tyre përjetuan më shumë shqetësime të gjumit - dhe njerëzit që zgjoheshin në mënyrë natyrale flinin më gjatë dhe pinin më pak kafe gjatë ditës.

Femrat kishin 50% më shumë gjasa për të dremitur se burrat, dhe ata që rrijnë vonë ishin më të prirur për të shtyrë alarmin në mëngjes dhe ishin më të lodhurit.

Përdorimi i një alarmi prish ciklin natyror të gjumit të një personi, që si përfundim ai mund të ndihet më i turbullt në krahasim me ata që zgjohen vetë, thanë shkencëtarët. Njerëzit gjithashtu kanë hormone të ndryshme që qarkullojnë në trup kur janë në gjumë të thellë në krahasim me para se të zgjohen natyrshëm.

Një përqindje e madhe e njerëzve nuk bën gjumë mjaftueshëm

Studiuesit thanë se zgjimi në mënyrë natyrale bën që trupi të përjetojë një përgjigje stresi që na bën të ndihemi më vigjilentë dhe përdorimi i një alarmi anashkalon atë përgjigje natyrale të stresit, e cila në mënyrë të pashmangshme ndërpret një cikël gjumi.

“Tani kemi të dhëna për të vërtetuar se sa e zakonshme është shtyrja e alarmit – dhe ka ende aq shumë sa nuk dimë. Kaq shumë njerëz po dremisin sepse kaq shumë njerëz janë të lodhur kronikisht. Nëse vetëm një në tre njerëz flenë në mënyrë adekuate, kjo do të thotë se shumë prej nesh po kthehen në mjete të tjera për të menaxhuar lodhjen", tha dr. Stephen Mattingly, autor udhëheqës i studimit.

However, it doesn't matter if you wake up on your first or third alarm - using an alarm in the first place is an indication that you are very tired.

"The recommendation against one alarm is well-founded, but as far as we can tell from our physiology and data, waking up to one alarm or hitting the snooze button and waking up to two or three alarms doesn't make much of a difference. If you need an alarm because you're sleep deprived — that's the problem," said Aaron Striegel, a professor of computer science and engineering at Notre Dame.

Doctors recommend an average of 8 hours of sleep. The ideal would be to go to bed around 10 o'clock in the evening, but it is also important to create a consistent sleep schedule that will be respected continuously. / CNA.al Source: TRT

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga