LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

16 countries around the world where cars are banned

2022-12-28 19:43:00, Kuriozitete CNA

16 countries around the world where cars are banned

When you live in a city like Auckland, life without a car seems unimaginable. However, the absence of vehicles has always brought a surprising sense of calm. The air is cleaned, the birds can be heard and you don't have to spend hours in traffic every morning.

For some cities around the world, this is their daily reality.

Here are 16 countries where citizens do not own cars.

1. Halibut Cove, Alaska

16 countries around the world where cars are banned

With only 90 permanent residents. This beautiful car-free village is the only place in the world that has its post office inside a boat.

2. Giethoorn, Holandë
Venecia mund të jetë më i famshmi, por nuk është i vetmi qytet që përdor rrugët ujore si një mënyrë për të lëvizur. Ky fshat i lezetshëm pa makina mbështetet në një rrjet shtigjesh për biçikleta, shtigje për ecje dhe rrugë ujore për të lëvizur midis shtëpive të vjetra me çati prej kashte.

3. Lamu, Kenia
Pse të ngasësh një makinë kur mund të hipësh në gomar? Kjo është ajo që njerëzit në Lamu mendojnë gjithsesi. 

4. Civita di Bagnoregio, Itali

16 countries around the world where cars are banned

Edhe nëse do të donit të merrnit një makinë në këtë fshat italian, do të ishte e pamundur. Kjo mund të jetë e bezdisshme, duke marrë parasysh vendndodhjen e qytetit në majë të një kodre, por i bën pamjet gjithëpërfshirëse edhe më të vlefshme.

5. Islas Cíes, Spanjë
Imagjinoni një plazh mahnitës evropian pa turmën e turistëve. Kjo është ajo që i pret ata që vizitojnë Islas Cíes (i quajtur edhe Ishujt Cíes). I vendosur në brigjet spanjolle të Galicisë, arkipelagu ekskluziv lejon vetëm 1800 vizitorë të hipin në një varkë çdo ditë dhe nuk ofron strehim tjetër përveç kampingut.

6. Fire Island, Nju Jork
Qyteti i Nju Jorkut mund të jetë i famshëm për trafikun e tij maniak, por vetëm disa orë larg mund t'i shpëtoni bllokimit në Fire Island. Në jug të Long Island, ky vend është një vetëm për çiklistët, alpinistët dhe sërfistët.

7. Zermatt, Zvicër

16 countries around the world where cars are banned


8. Isla Holbox, Meksikë
Ky ishull mund të jetë i vogël, por është i mbushur me kafshë të egra mahnitëse, plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra të pastër blu. Vizioni i ishullit është bërë edhe më i këndshëm nga shtëpitë e tij me ngjyra dhe mungesa e makinave.

9. Fes El Bali, Marok
Një makinë nuk do t'ju çojë shumë larg në 9000 rrugicat e ngushta dhe dredha-dredha të Fes El Bali në Fez. Ndërsa mungesa e makinave mund të jetë për shkak të arkitekturës, ju keni shumë për të parë atje dhe do t'iu duket sikur po jetoni në të shkuarën, ku nuk kishte makina.

10. Ishulli Lamma, Hong Kong
Hong Kongu mund të jetë i famshëm për gradaielat e tij të larta dhe dritat neoni, por ky ishull i vogël është 100% pa makina. Vetëm 25 minuta me traget larg, Lamma Island është një vend i mrekullueshëm për t'u larguar nga trafiku i brendshëm i qytetit dhe për të shijuar plazhet dhe malet.

11. Ishulli Bald Head, Karolina e Veriut

16 countries around the world where cars are banned

Lëreni makinën tuaj pas kur hipni në një traget për në Bald Head Island. 

12. La Cumbrecita, Argjentinë
Do të gaboni nëse mendoni se La Cumbrecita ndihet më shumë evropian sesa argjentinas; ajo u themelua nga shtetas austriakë, francezë, gjermanë dhe zviceranë. Sot pas shumë dekadash, vendbanimi i vogël është ka një pamje e fantastike pa makina.

13. Venecia, Itali
Me rrugët simpatike ujore, bazilikat madhështore dhe rrugët me kalldrëm, është e lehtë të vizitosh Venedikun dhe të mos vëresh kurrë mungesën e makinave.

14. Sark, Ishujt Kanal
I vendosur në Kanalin Anglez, i vendosur midis ishujve Guernsey dhe Jersey, Sark është një ishull i vogël i arritshëm vetëm me traget. Jo vetëm që Sark është i lirë nga trafiku, por nuk ka as drita rrugëve; duke e bërë edhe më mahnitës qiellin e tij plot yje.

15. dhia e egër, Itali

16 countries around the world where cars are banned

Nëse ju pëlqen që të ecni, atëherë ky fshat i vogël italian është një zgjedhje e përsosur. Jo vetëm që duhet të ecësh përreth, por do të duhet të ecësh edhe në një teleferik që të çon në fshat, i cili nuk mund të arrihet me makina.

16. Dubrovnik Old Town, Croatia
In Dubrovnik's Old Town, a car would feel "out of place" among the historic cobblestones, medieval walls and terracotta buildings. Fortunately, you won't see a single car within its walls, leaving you free to wander mindlessly. /CNA.al

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga