LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Secret Power of 20th Century Housewives

2023-01-01 11:51:00, Kuriozitete CNA

The Secret Power of 20th Century Housewives

Did we ban drug use for the things that matter, and why? Drugs have always been an important part of human evolution, and herbalists know that a microdose of poison acts as a cure. 

Sigurisht, gjërat ndryshuan ndjeshëm kur ne pushtuam artin e laboratorit dhe filluam të prodhojmë kimikisht barnat tona për të manipuluar aftësitë tona afatshkurtra dhe për të arritur më shumë në më pak kohë. Ajo që nuk ka ndryshuar është fakti se droga ka një efekt të ndryshëm te çdo person dhe ajo që u ndje mirë për Sigmund Freud pati një efekt të tmerrshëm tek Carl Jung, i cili u ndesh me varësinë ndaj alkoolit në fillimet e karrierës së tij dhe ishte një baba një metodë morale. deri në themelimin e Anonymus Alcoholics . 

Nga ana tjetër, Frojdi nuk ishte aq i interesuar për njohjen e vetvetes sa Jung, por ishte më i orientuar shkencërisht dhe i përqendruar në zgjidhjen e disa çështjeve kryesore shoqërore, si histeria e grave, të cilën ai e hasi herët, siç bëri Jung për alkoolizmin e përhapur mes burra. Frojdi kishte shumë ide mbi të cilat po punonte dhe ishte shumë praktik kur bëhej fjalë për t'u përballur me presionin. Kokaina dhe amfetaminat përdoreshin gjerësisht në qarqet mjekësore të Frojdit dhe ai nuk e fshehu faktin se i merrte ato kryesisht për të studiuar natën, për të bërë më shumë punë dhe për të kapërcyer frikën paralizuese të paraqitjeve publike.


Kur bëhet fjalë për drogën, është e vështirë të dallosh se kush është fajtori, nga vjen faji dhe kush është përgjegjës për t'u bërë i varur. Shumica e barnave nga shekujt 19 dhe 20 tani janë të paligjshme dhe janë zëvendësuar me të reja, disa natyrale si THC dhe të tjera sintetike, si çdo gjë që mund të merrni me recetë, duke përfshirë fëmijët tuaj, të cilët mund të jenë tregu më i madh për produktet e drogës sot. 

Jo shumë kohë më parë prindërit dhe amvisat ishin objektivat kryesore të tregut të drogës. Nga Depresioni i Madh e deri në vitet e 90-ta të mëdha, dekada e fundit e flluskës së lumtur amerikane, amfetaminat dhe metamfetaminat ishin ndihmësit e vetëm të vegjël të nënave .


Rutina e përditshme e një amvise në vitet 1950
Prindërimi është i vështirë. Është mjaft e vështirë të jesh qenie njerëzore pa qenë plotësisht përgjegjëse për një jetë tjetër, dhe të jesh nënë është mjaft e vështirë pa qenë shtëpiake dhe zonja besnike sipas kërkesës së burrit tënd. Sipas hulumtimit të Vintage Housewife , detyrat e përditshme të një amvise tipike periferike të klasës së mesme në vitet 1950 dukeshin kështu.

Hidhni mbrapa mbulesat. Hapni blindat dhe dritaret. Freskohem. Bëni mëngjes dhe shërbejeni. Pastroni mëngjesin. Plotësoni një rutinë ushtrimesh 10-minutëshe. Bëni dush, bëni flokë dhe grim dhe vishuni. Mblidhni një shportë për të pastruar. Gradualisht merrni gjërat që nuk janë në vendin e tyre dhe vendosini në një shportë. Shpërndajini ato aty ku i përkasin kur të hyni në një dhomë të re. Pastroni dhomat e ndenjes dhe ngrënies duke hequr rrëmujën e mundshme, duke pastruar lehtë pluhurin, duke derdhur jastëkët dhe duke ujitur e ujitur lulet. Bëni shtretërit. Mbushni dhomën e gjumit dhe pluhurosni lehtë. Varni rrobat e shtrira përreth ose sigurohuni që rrobat e pista të futen në pengesë. Pastroni banjën duke hequr dhe zëvendësuar peshqirët e përdorur, duke rimbushur letër higjienike dhe sapun (nëse është e nevojshme) dhe duke pastruar lavamanin dhe enët e sapunit. 


Rishikoni planin e vaktit për sot dhe ditën tjetër dhe krahasojeni atë me atë që është aktualisht në shtëpi. Vini re çdo gjë që duhet të përgatitet paraprakisht ose çfarë duhet të blihet. Filloni përgatitjet e darkës (p.sh., ëmbëlsirën). Fshini tavanet e kuzhinës dhe pjesën e brendshme të frigoriferit. Nxirri plehrat. Lajini peshqirët e enëve dhe varni për t'u tharë. Fshijeni ose pastroni dyshemenë e kuzhinës. Kryeni detyra që ju nxjerrin nga shtëpia, të tilla si pazari, vullnetarizmi, shkuarja në postë, rregullimi i një artikulli ose mbajtja e kontabilitetit, korrespondenca ose ndjekja e një hobi. Kur të ktheheni nga pazari, lani perimet, paketoni dhe vendosini larg. Vendosni pjesën tjetër të sendeve ushqimore në vendin e tyre. Hani një drekë të shpejtë. Filloni përgatitjen e vakteve, të tilla si plasaritja e perimeve ose shkrirja e ushqimeve të ngrira. 

Plotësoni punën javore për atë ditë. Vendos tavolinën për darkë. Vendosni dhomën e ndenjes për kënaqësinë e mbrëmjes (p.sh. gazetën, librin dhe cigaret nga "Mister"). Fshijini me shpejtësi dyshemetë dhe sigurohuni që hyrjet të jenë të pastra. Përgatitni një pjatë të veçantë për darkë. Freskohu para se burri juaj të kthehet nga puna. Vishuni me diçka më festive nëse veshja juaj e ditës është e thjeshtë. Jepni një tabaka me furnizime kokteji në rast se "zotëria" dëshiron të shërbejë pije para darkës. Përshëndeteni bashkëshortin “me gëzim” Shërbejeni vaktin. Pastroni tryezën dhe lani enët. Hidhni ujë të valë në lavaman për t'u siguruar që tubat të jenë shpëlarë. 


Nëse është e nevojshme, paketoni drekën e burrit për të nesërmen. Vendosni një tabaka në frigorifer për veten tuaj nëse keni mbeturina. Vendosni tryezën për mëngjes. Sigurohuni që mëngjesi të jetë gati dhe përgatiteni nëse është e nevojshme. Shijoni një mbrëmje relaksi.

Nëse nuk mund të vazhdoni, merrni një pilulë të miratuar nga FED 
Është e çuditshme që kujdesi për fëmijët nuk përmendet askund në orar, gjë që nuk tregon se mungon, por ka dalë e dyta, si një nga ato aktivitetet e padukshme që bëjnë gratë. 

Një tjetër aktivitet i padukshëm i Yin është të rrezatojë dashuri, gëzim dhe dhembshuri gjatë gjithë ditës dhe gjithë natës. Mënyra se si ajo e bëri këtë dhe detyrat e mësipërme ishte pjesë e apelit të saj misterioz, të bashkë-krijuar nga qëllimet më të mira të mjekut të saj dhe gjuha emocionale e industrisë së reklamave. Me fjalë të tjera, ishte pjesë e biznesit të fitimit të parave.

Amfetamina u sintetizua për herë të parë në Gjermani në 1887 nga kimisti rumun Laz?r Edeleanu dhe u përdor nga Frojdi, i cili e mbajti për vete fuqinë e saj të lartë. në vitin 1933, amfetamina doli për herë të parë në treg në një inhalator të quajtur Benzedrine dhe u përdor për të trajtuar astmën. Së shpejti pasuan tabletat e benzedrinës, të miratuara fillimisht për trajtimin e depresionit të lehtë. 

Amfetamina u shpërnda bujarisht ushtarëve të Luftës së Dytë Botërore dhe kur ata u kthyen në shtëpi, gratë u larguan nga fabrikat dhe gjithashtu u kthyen në shtëpi për t'u kujdesur për shoqërinë e sapolindur dhe kërkesat e saj të pabesueshme. Dhe për shkak se ka një zgjidhje për çdo problem, shoqëria e re shpiku një pilulë magjike për të mbajtur gratë e saj të dëshpëruara, të rraskapitura dhe të pamotivuara në garën e minjve. Stimuluesit jo vetëm që i mbanin amvisat e dëshpëruara të gëzuara, të përqendruara dhe produktive, por gjithashtu shtypnin urinë dhe i bënin trupat e tyre të përshtateshin në konfeksionin e revistës.

Për shumë vite , përdorimi i amfetaminës u tolerua dhe madje u inkurajua nga autoritetet. Qeveritë e disa vendeve, përfshirë ato të Bashkimit Sovjetik, eksperimentuan me dhënien e amfetaminave për punëtorët e fabrikave me shpresën për t'i bërë ata më produktivë, por kjo ishte e pasuksesshme në planin afatgjatë.

Në vitet 1950 dhe 1960, industria farmaceutike në SHBA prodhonte sasi të mëdha amfetaminash dhe kompanitë u kërkuan mjekëve t'u përshkruanin produktet e tyre amvisave në depresion dhe njerëzve me probleme me peshën.

Duke filluar nga vitet 1970, kritikat ndaj praktikave të reklamimit të kompanive farmaceutike dhe praktikave të mjekëve për receta çuan në kufizime të rrepta në përdorimin mjekësor të këtyre barnave dhe ne filluam të përdorim barna të tjera. 

Today, amphetamines can only be prescribed for certain conditions, one of the most controversial being hyperactivity in young children. We hope that our decade will soon abandon this dangerous practice and turn coke into Coca-cola./CNA.al

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga