LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

How to clean your shoes without damaging them/ A few simple steps

2023-01-02 20:40:00, Kuriozitete CNA

How to clean your shoes without damaging them/ A few simple steps

When your shoes are dirty and scratched, it can be tempting to avoid wearing them. Cleaning them seems like a daunting task, right?

What if we told you that there is an easy way to wash your shoes. We will show you how to wash your shoes in a washing machine without damaging them.

Read on for our five-step method. This will have your bangs looking cool in no time!

You may have heard various tips for cleaning shoes in the washing machine. But in fact, some shoes can be washed in the washing machine, and some cannot.

Here are some shoes that you can clean in the washing machine:

Këpucë kanavacë
Këpucë lëkure
Këpucë najloni
Këpucë poliestër
Këpucë plastike (në një cikël të butë)
Atlete, këpucë për vrap apo tenis
Këpucë pambuku

Këtu janë disa këpucë që nuk duhet t'i vendosni në makinë, pasi ato do të dëmtohen:

Këpucë kamoshi
Këpucë lëkure
Këpucë me zbukurime, të tilla si sequins
Këpucë vinyl
Këpucë të veshjes
Çizme
Këpucë me kopsa

Si mund t'i pastroni këpucët tuaja atëherë?

Është e nevojshme:

detergjent i lëngshëm
6 lugë gjelle sodë buke
këllëf jastëku ose qese lavanderie
një furçë këpucësh ose një furçë dhëmbësh të vjetër
disa peshqirë
Mbrëmjen para se të lani atletet, hidhni tre lugë sodë buke në atlete dhe lërini të qëndrojnë gjatë gjithë natës. Shkundini mirë në mëngjes. Më pas hiqni lidhëset e këpucëve dhe vendosini në një këllëf jastëku ose çantë rrobash që të mos ngatërrohen dhe më pas futini në lavatriçe.

Fshini sa më shumë papastërti, baltë, etj. me një furçë këpucësh ose një furçë dhëmbësh të vjetër. Më pas “fusni” mirë atletet në peshqirë dhe vendosini të gjitha së bashku në lavatriçe, idealisht 4-6 peshqirë.

Më pas derdhni detergjentin e lëngshëm dhe ndizni lavatriçen në programin e larjes me ujë në temperaturë më të ulët dhe duhet larë jo më shumë se 40 minuta.

Then take the sneakers out and let them air dry. Don't accidentally put them in the dryer because the warm air can warp them and damage the glue. /CNA.al

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga