LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ The secret corridor in the Pyramid of Giza is revealed

2023-03-04 10:50:00, Kuriozitete CNA

VIDEO/ The secret corridor in the Pyramid of Giza is revealed

Egyptian antiquities officials say they have confirmed the existence of a hidden inner corridor above the main entrance to the Great Pyramid of Giza.

Video from an endoscope showed the interior of the corridor, which is 9 miles long and 2.1 miles wide.

Officials say it could have been designed to redistribute the pyramid's weight around the entrance or another as-yet-undiscovered chamber.

It was first discovered in 2016 using an imaging technique called muography.

Një ekip shkencëtarësh nga Projekti ScanPyramids ishin në gjendje të ndjenin ndryshimet e densitetit brenda piramidës duke analizuar se si ajo u depërtua nga muonet, të cilat janë nënprodukte të rrezeve kozmike që përthithen vetëm pjesërisht nga guri.

Teknika jo-invazive zbuloi një hapësirë ??boshe pas faqes veriore të Piramidës së Madhe, rreth 7 m mbi hyrjen kryesore, në një zonë ku ka një strukturë guri me gurë.

Teste të mëtejshme u kryen me radar dhe ultratinguj përpara se një endoskop i gjerë 6 mm (0.24 in) të futej përmes një nyjeje të vogël midis gurëve që përbëjnë shevronët.

Pamjet nga kamera u zbuluan në një konferencë shtypi pranë piramidës të enjten. Ai tregonte një korridor të zbrazët me mure të bëra nga blloqe guri të gdhendur përafërsisht dhe një tavan guri të harkuar.

"We will continue our scan in order to see what we can do ... to understand what we can discover under it, or just at the end of this corridor," said Mostafa Waziri, head of Egypt's Supreme Council of Antiquities.

The Great Pyramid, which is 146 meters high, was built on the Giza plateau during the Fourth Dynasty by the pharaoh Khufu, or Cheops, who reigned from about 2609 BC to 2584 BC.

Despite being one of the oldest and largest monuments on Earth, there is no consensus on how it was built./CNA.al

Lajmet e fundit nga