LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

There are 4 breeds of dogs that are banned in this city of India

2022-10-20 22:45:00, Kuriozitete CNA

There are 4 breeds of dogs that are banned in this city of India

A city in the northern Indian state of Uttar Pradesh has banned residents from keeping three "feral" dog breeds, including pit bulls, after a series of attacks.

Rottweiler and Dogo Argentino are two other breeds banned by the local municipality in Ghaziabad.

On Saturday, the municipality published a set of rules for pet owners that will apply from November 1. According to the rules, dog owners of these breeds will have to license their pets and no family will be allowed to have more than one dog.

"Këto tre raca janë të egra dhe askush nuk do të lejohet t'i mbajë këta qen. Asnjë licencë nuk do të lëshohet," tha anëtari i këshillit të qytetit të Ghaziabad Sanjay Singh për agjencinë e lajmeve PTI.

Nëse dikush merr një nga këto raca, ai do të mbahet përgjegjës.
Propozimi për ndalimin e këtyre racave të qenve u propozua nga Singh dhe kaloi në këshillin e qytetit.

Ndonëse pronësia në të ardhmen është e ndaluar, banorëve me qen të këtyre tre racave të gjuetisë u jepet dy muaj kohë për t'i sterilizuar dhe regjistruar kafshët shtëpiake.

“Pa kastrim, regjistrimi i certifikatës nuk do të lëshohet”, tha kryebashkiaku Asha Sharma për agjencinë e lajmeve.

Nëse qeni është më pak se 6 muajsh, pronari do të duhet të paraqesë një deklaratë të betuar me garanci se do ta sterilizojnë kafshën shtëpiake kur të mbushë një vjeç.

Sipas rregullave, pronarët e kafshëve shtëpiake që jetojnë në rezidenca shumëkatëshe do të duhet të përdorin ashensorë të veçantë shërbimi kur nxjerrin qentë e tyre jashtë dhe t'i mbyllin surrat në vende publike.

Po i bëhet presion të gjithë zyrtarëve të qarkut për të nxjerrë njoftime për rregullat e reja dhe për të njoftuar pronarët e kafshëve shtëpiake.

Dekreti vjen pas një serie në rritje të sulmeve me qen në disa zona banimi dhe komplekse banimi në qytet.

“Më shumë se 10 fëmijë u kafshuan nga qentë,” tha Sharma.

Në sulmin e fundit, një vajzë 11-vjeçare u kafshua në të dyja këmbët nga një pitbull që thuhet se po largohej nga shtëpia e pronarit të saj pasi gjeti derën të hapur.

Në shtator, këshilli i qytetit Panchkula të shtetit Haryana i ndaloi banorët e qytetit të mbanin pitbulls dhe Rottweilers si kafshë shtëpiake./CNA.al

Lajmet e fundit nga