LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Drejtësia Italiane e dënoi me 11 vite burg/ Ekstradohet 51-vjeçari i shumëkërkuar nga Durrësi

2022-11-30 15:23:00, Kronika CNA
Drejtësia Italiane e dënoi me 11 vite burg/ Ekstradohet
Foto Ilustruese

Një 51-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar është ekstraduar nga Shqipëria drejt Italisë, pasi ishte dënuar me 11 vjet 8 muaj e 15 ditë burg, për trafikim të lëndëve narkotike.

Bëhet fjalë për shtetasin, Gentian deda, banues në Durrës, i cili është arrestuar në shkurt të këtij viti nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale, të DVP Durrës.

Ai është dënuar nga Gjykata e Milanos, ku trupa gjykuese ka kërkuar 11 vjet, 8 muaj e 15 ditë burgim, për veprën penale  “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

Njoftimi i Policisë

Interpol Tirana

Ekstradohet nga Shqipëria drejt Italisë, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar me 11 vjet, 8 muaj e 15 ditë burgim, për trafikim të lëndëve narkotike.

Falë bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Roma, u ekstradua nga Shqipëria drejt Italisë, shtetasi shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar:

Gentian Deda, 51 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas është arrestuar në shkurt të vitit 2022, në Durrës, nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale, të DVP Durrës.

The court of Milan, Italy, has sentenced this citizen to 11 years, 8 months and 15 days of imprisonment, for committing the criminal offense of "Criminal group for the purpose of trafficking in narcotics", provided by the Italian Criminal Code.

Pursuant to the extradition agreement between the two countries, citizen Gentian Deda was extradited to Italy to serve his sentence. /CNA.al

Lajmet e fundit nga