LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Njihuni me miliarderen më të re në botë

1 Janar 2023, 13:40, Ekonomi CNA
Njihuni me miliarderen më të re në botë
Jung-youn

Trashëgimtarja e Kim Jung-youn është zyrtarisht miliarderja më e re në botë . Ajo është vetëm 18 vjeçe dhe ka trashëguar rreth 2.5 miliardë dollarë në aksione të kompanisë pasi babai i saj Kim Jung-ju ndërroi jetë. Pas një fature të rëndë tatimore mbi trashëgiminë, vlera e saj neto arrin në 1 miliard dollarë.

Jung-youn merr kurorën nga Kevin David Lehmann, 20 vjeç. 

Ja çfarë duhet të dini për miliarderen e re adoleshente dhe babain e saj të ndjerë…

Si i mori paratë Kim Jung-youn?

Jung-youn ka marrë kurorën si miliarderja adoleshente më e re në botë. Ajo dhe motra e saj Kim Jung-min trashëguan aksione të barabarta të 30.78 për qind të aksioneve në NXC, kompania mbajtëse për Nexon, raportoi Economic Times India.

Të dy vëllezërit e motrat trashëguan paratë pasi babai i tyre, Jung-ju, 54 vjeç, nderroi jetë në shkurt të vitit të shkuar, duke lënë i lënë një pasuri të madhe fëmijëve të tij. Sipas The Economic Times, aksionet e kompanisë së tyre kapin vlerën e 2.5 miliardë dollarëve secila. Por Koreja e Jugut ka një taksë të lartë trashëgimie, e cila rezultoi që motrat të kenë një vlerë neto prej rreth 1 miliard dollarësh, raportoi Forbes.

Kim Jung-ju, themeluesi i kompanisë më të madhe të videolojërave të Koresë së Jugut Nexon. 

Edhe pse miliarderja adoleshente ka një pjesë të madhe në biznes, sipas Forbes, babai i saj u zotua se fëmijëve të tij nuk do t'u jepej kontrolli i kompanisë kur ai të vdiste.

Në një deklaratë në vitin 2018, themeluesi i lojërave konfirmoi se menaxhimi i kompanisë do të trajtohej nga drejtues me përvojë për të mbajtur biznesin transparent dhe për të krijuar një kulturë të drejtë korporative, raportoi The Investor.

Biznesmeni vuajti një sërë gjyqesh dhe tha se procesi e bëri atë "të shikojë prapa në jetën time dhe në kompaninë e vogël që themelova me miqtë në 1994", sipas të njëjtit burim. Vendimi për të siguruar që kompania të menaxhohej nga udhëheqja e duhur erdhi paralelisht me Jung-ju duke u fokusuar në punën filantropike.

Kush ishte Kim Jung-ju?
Kim, i njohur gjithashtu si Jay Kim, themeloi një nga kompanitë më të mëdha të lojërave në internet të Koresë së Jugut , Nexon, në vitin 1994. Nexon mori njohje globale pasi lançoi një nga lojërat e para online në botë, The Kingdom of the Ëinds . Kompania kishte gjithashtu suksese të tjera të mëdha të lojërave, duke përfshirë MapleStory .

Kim kishte një doktoraturë në inxhinieri elektronike dhe shkenca kompjuterike. Ai njihej si një investitor i madh dhe thuhet se shpenzoi 1.8 miliardë dollarë në blerje dhe investime, duke çuar në rritje të madhe në mbarë botën, por me një fokus të veçantë në Kinë.

Sipas Economic Times India, ai ishte një person shumë privat dhe nuk dihet shumë për jetën e tij personale. Sipas Ked Global, biznesmeni ishte trajtuar për depresion.

Gruaja e Kim, Yoo Jung-hyun, 53 vjeç, ishte tashmë miliardere para vdekjes së burrit të saj. Sipas Economic Times India, ajo mori 4.57 për qind të aksioneve në Nexon pasi ai vdiq. Publikimi shtoi se ajo e ndihmoi Kim të themelonte kompaninë e lojërave në 1994 dhe, së bashku me trashëgiminë, ajo tani është aksioneri më i madh në NXC me 34 për qind të aksioneve. Pasuria e saj neto tani është rreth 3 miliardë dollarë. Ked Global raportoi se ajo shërben si auditore e kompanisë.

Çfarë bëri tjetër Jing-ju?
Në vitin 2006, Kim u tërhoq nga menaxhimi i përditshëm i kompanisë së tij dhe u fokusua në aktivitetet filantropike. Sipas Forbes, në vitin 2018 ai premtoi 93 milionë dollarë për bizneset fillestare dhe spitalet e fëmijëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga