LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama përshëndet Rilindjen e Edvinit!

18 Gusht 2023, 12:10, Editorial CNA
Rama përshëndet Rilindjen e Edvinit!
Foto montazh, ilustruese

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot në lidhje me punën e SPAK-ut gjatë muajit gusht, e cila, sipas tij, është për t’u përshëndetur.

CNA ka paralajmëruar kohë më parë se gushti do të jetë mjaft i nxehtë dhe dardhat e ngrëna pas shpinës së kryeministrit do të jenë përvëluese për shumë ish-ministra dhe ish-bashkëpunëtorë të tij.

SPAK vazhdon hetimet në lidhje me disa ministra dhe me disa koncesione.

Nuk janë vetëm inceneratorët, ku u tentua që gjithçka të mbyllej dhe Tirana të mos hapej kurrë, por nga hetimet dhe përtej akuzave ndaj ish-zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj, pritet të ketë të tjera bëma dhe gjëma të qeverisë që do të zbardhen nën dritën e hetimit.

Deri tani kanë marrë një drejtim të qartë dhe po japin rezultate të padiskutueshme.

Pas inceneratorëve ishte sterilizimi.

Në fakt, po hetohet edhe çështja e “check up”-it. Një tjetër ministre e rëndësishme e qeverisë Rama, Olta Xhaçka, po hetohet për problematikat e saj ligjore gjatë kohës që ka qenë ministre e Mbrojtjes.

Rama përshëndet Rilindjen e Edvinit!
Olta Xhaçka, ministre

Bëhet fjalë për tri momente, forcat detare në Sarandë, baza e saj në Shëngjin, si dhe një fluturim me helikopter gjatë fushatës së zgjedhjeve të vitit 2019.

Ish-ministrja Anila Denaj, ish-ministri Ilir Beqaj, ish-ministri Shkëlqim Cani, pra, disa ish-ministra, por edhe ministra të tjerë në detyrë, janë nën hetim nga SPAK-u.

Ka dosje të shumta, kallëzime, disa të bëra dhe nga opozita, por që po marrin një rrugë.

Ndërsa dje, shqiptarët mësuan se u bënë disa arrestime nga SPAK-u, por ministrat që kishin firmosur koncesionin ishin lënë të lirë dhe nuk ishte kërkuar asgjë për ta.

Rama përshëndet Rilindjen e Edvinit!

Ishte gjyqtari, i cili kishte shtyrë prokurorin e SPAK-ut, Edvin Kondili, që të thellonte hetimet për Ilir Beqajn dhe Shkëlqim Canin.

Arrestohet zëvendësministri, akuzohen ai dhe subjekti, në fakt për ish-ministrin Ilir Beqaj që ishte mik me subjektin, që kishte marrë koncesionin dhe ishte firmëtari kryesor i koncesionit dhe njeriu që e kishte mbështetur atë dhjetëra herë publikisht, nuk tha asgjë.

Koncesioni i sterilizimit është përshëndetur dhe është vlerësuar nga shumica e njerëzve si shërbim, por jo si kosto. Kostot janë çmimet e larta që paguajnë korrupsionin.

Nga ana tjetër, ish-ministri Shkëlqim Cani, njeriu i cili ka firmosur shumicën e koncesioneve dhe një herë thoshte jo dhe pastaj rrugës ndryshonte mendje dhe thoshte po, ishte personi tjetër që duhej të hetohej në lidhje me këtë aferë, por nuk u arrestua as ai, nuk pati asnjë veprim nga prokurori.

Sot, dalja e kryeministrit Rama dhe përshëndetja e bërë për SPAK-un nuk është gjë tjetër thjesht dhe vetëm falënderimi që i bën Edvin Kondilit, njeriut që mazhoranca, partia në pushtet, Rilindja, e mbështeti fort për ta bërë drejtues të SPAK-ut.

Dje, qartazi, të gjithë kuptuan pse pushteti, shumica, kërkonte që Kondili të ishte në krye të SPAK-ut dhe jo Altin Dumani.

Rama përshëndet Rilindjen e Edvinit!
Edvin Kondili, prokuror

Dje u kuptua me mungesën e fletë-arresteve për dy ish-ministrat e Edi Ramës. Dje u kuptua se Edvin Kondili ishte një ushtar politik dhe kishte thyer një standard të SPAK-ut.

Kur dikush ndodhet pas prangave se ka firmosur koncesione, siç është rasti i Lefter Kokës apo Alqi Bllakos kolegu i tij nuk mban të njëjtën përgjegjësi penale.

Kjo është një drejtësi me dy standarde.

Kjo është drejtësia e Edvin Kondilit, që ndoshta kërkon kryeministri ynë, i cili e ka përshëndetur publikisht për gushtin e zjarrtë dhe punën e madhe që ka bërë SPAK-u.

Në fakt, rasti i Edvin Kondilit dhe rasti i djeshëm i sterilizimit nuk është për t’u përshëndetur, pasi bashkë me zhurmën dhe arrestimi i ish-zëvendësministrit dhe pronarit të një subjekti që ofronte shërbim, janë jashtë kokat e vërteta, firmëtarët, ata që kanë vulosur dhe kanë vendosur këtë koncesion apo këtë shërbim siç është sterilizimi, ku SPAK-u pretendon se ka korrupsion, por nuk e çon deri lart te ministrat, por e lë gjithnjë e më poshtë.

Ky është standardi i Edvin Kondilit dhe kjo është përshëndetur nga kryeministri Rama. Kjo është drejtësia nga e cila ka hequr dorë kryeministri ynë? Kjo është drejtësia që nuk duhet të kontrollohet?

Në fakt, drejtësia e Edvin Kondilit, njoftuar dje dhe e bërë nga SPAK-u është një drejtësi me dy standarde dhe është drejtësia e kontrollit dhe mospërfundimit të plotë të hetimeve, një drejtësi joprofesionale, jo e çuar deri në fund, selektive dhe e kontrolluar politikisht./ CNA

 

13:57 Editorial

SPAK FOREVER!

SPAK-u ka goditur sot një nga grupet më të fuqishme krimin...

13:14 Editorial

Gazetarët e Tigrit!

Është shumë e lexueshme tashmë strategjia e urdhëruar ...

17:15 Editorial Ardi Stefa

Urat...

Kur pret ura pa ndonjë arsye të veçantë, ndonjëherë bie në...

Lajmet e fundit nga