LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fiksimi i miliarderëve/ Si u bë Dubai një nga qytetet më të pasura në botë

29 Qershor 2022, 12:24, Blog CNA

Fiksimi i miliarderëve/ Si u bë Dubai një nga qytetet më

Dubai është sot një qytet që ka tërhequr vëmendjen e njerëzve nga e gjithë bota. Me zhvillimin e madh të ekonomisë së diktuar nga nafta dhe revolucionin industrial, Dubai, ka arritur të bëhet një nga qytetet më të pasura në botë.

Dubai është një nga vendet më magjepsëse në Tokë. Është një qytet që ka pësuar një metamorfozë të plotë gjatë 2 dekadave të fundit. Është një nga qytetet më të pasura në botë, dhe ka pësuar rritje të shpejtë. Në vitin 1833, 800 njerëz të klanit Bani Jas, të joshur nga porti natyror i Dubai Creek, krijuan një fshat të vogël në atë që sot njihet si Dubai.

Fiksimi i miliarderëve/ Si u bë Dubai një nga qytetet më

Ata e shndërruan rajonin në një qendër modeste të peshkimit dhe tregtisë së perlave. Beduinët, të cilët janë nomadë arabë nga Lindja e Mesme, iu bashkuan më vonë këtij grupi. Edhe ata jetonin pranë bregut në shtëpi modeste.

Në vitet 1960, ekonomia e Dubait mbështetej vetëm në tregtinë dhe të ardhurat e koncesioneve të nxjerrjes së naftës. Në vitin 1969, kur u shtuan ndjeshëm të ardhurat nga nafta, edhe Dubai filloi që të zhvillohej me shpejtësi. Shuma të mëdha parash u investuan, dhe infrastruktura të rëndësishme si shkollat ??dhe spitalet, filluan të ndërtohen me ritme shumë të larta.

Fiksimi i miliarderëve/ Si u bë Dubai një nga qytetet më

Me kalimin e viteve, këto investime e shndërruar Dubain në qendrën elegante dhe plot shkëlqim që njohim sot. Në vitin 1996 u zbuluan rastësisht burime të reja nafte në det të hapur. Që nga ai moment ndryshoi realisht edhe e ardhmja e Dubait.

Para atij viti, rajone të tjera të Emirateve të Bashkuara Arabe po lulëzonin, pikërisht për shkak të të ardhurave nga rezervat e mëdha të fushave të naftës të zbuluara nën tokë. Gjatë viteve 1968- 1975, popullsia e Dubait u rrit me 300 për qind.

Qyteti nisi të zhvillohej shumë në drejtimin e sheikut Al-Maktum. Në vitin 1894, rregullat e reja i përjashtuan emigrantët nga taksat, gjë që i dha një nxitje të mëtejshme tregtisë në rajon. Kjo solli një rritje të madhe të punëtorëve të huaj që nisën të vinin në këtë qytet.

Tregtarët indianë dhe pakistanezë u dyndën në Dubai, për të shijuar përfitimet që vinin nga klima e begatë e të bërit biznes. Edhe pse kjo ishte një kohë relativisht e begatë në historinë e Dubait, qyteti ishte ende tërësisht i varur nga peshkimi, tregtia dhe shitja e perlave.

Fiksimi i miliarderëve/ Si u bë Dubai një nga qytetet më

Dhe kur në Japoni nisën të prodhohen perlat e rreme në vitet 1950, brishtësia ekonomike e rajonit u bë shumë e dukshme. Megjithatë, kolapsi ekonomik nuk zgjati shumë. Dubai ndryshoi tërësisht fytyrë në vitin 1966 kur u zbulua nafta. Me industrinë e naftës në dispozicion, i ndjeri sheik Rashid bin Saed Al-Maktum nisi transformimin e plotë të Dubai.

Ai filloi ta transformonte qytetin nga një grup i vogël vendbanimesh pranë bregut, në një port modern, qytet dhe elektromotor të ekonomisë së rajonit. Porti Rashid, Porti Jebel Ali, Dubai Drydocks, zgjerimi i Përroit të Dubait dhe Qendra Botërore e Tregtisë së Dubait, ishin disa nga projektet e rëndësishme të realizuara gjatë asaj kohe.

Emiratet e Bashkuara Arabe ishin në gjendje të vazhdonin zbatimin e projekteve të mëdha ndërtimore dhe sociale, për shkak të lidershipit dhe vizionit të udhëheqësve të tij. Në më pak se gjysmë shekulli, Dubait u shndërrua në një metropol modern, duke parë ndërtimin e mrekullive të kohëve moderne, si ndërtesat më të larta sot në botë Burj Al Arab dhe Burj Khalifa.

Fiksimi i miliarderëve/ Si u bë Dubai një nga qytetet më

Si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme të qytetit për të eksploruar inovacionin dhe gjenerimin e mundësive të reja, Dubai po përpiqet të planifikojë projekte historike që tërheqin turistët dhe biznesin. Gjatë 30 viteve të fundit, popullsia e Dubait është rritur në 2.785.000.

Aktivitetet detare të Dubait janë një nga burimet kryesore të të ardhurave të tij, dhe ndoshta asetet tregtare më të vlefshme të Emirateve të Bashkuara Arabe. Dubai është porti më ngarkesën më të madhe në Lindjen e Mesme për shkak të vendndodhjes së tij në hyrje të Gjirit Persik, gjë që e bën atë një port të madh tregtar.

Për shkak të stimujve tatimorë, përjashtimeve nga taksat doganore, dhe mungesës së kufizimeve për pronësinë nga të huajt, Dubai po bëhet një qendër ekonomike në mbarë botën, ku njerëz nga e gjithë bota kanë ngritur shumë biznese. Dubai është një destinacion turistik i njohur gjatë gjithë vitit, për shkak të klimës së tij të nxehtë dhe lehtësisë së tranzitit nga Evropa.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

09:48 Blog

Çfarë është G7?

Samiti i G7 zhvillohet në fund të qershorit nën presidencën ...

Lajmet e fundit nga