LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Moti i keq/ Ndalohet peshkimi dhe lundrimi i mjeteve të vogla

4 Nëntor 2023, 14:42, Aktualitet CNA
Moti i keq/ Ndalohet peshkimi dhe lundrimi i mjeteve të vogla
Foto ilustruese

Prej ditës së djeshme Shqipëria është mbizotëruar nga reshje të dendura të shiut, ndërsa sinoptikanët parashikojnë se një situatë e tillë do të vazhdojë edhe ditën e nesërme.

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka njoftuar se nesër, duke filluar nga ora 6 e mëngjesit era do jetë me drejtimin Jug-Jug-Lindje, deti do ta ketë forcën deri 6-8 bft, shpejtësia e erës do jetë 15-30 m/s, dhe dallgët do të kenë lartësi deri 2-3m.

Si rezultat i kushteve të përkeqësuara të motit Drejtoria e Përgjithshme Detare ka ndaluar dhënien e leje – nisjes për të gjitha mjetet e vogla lundruese dhe anijet e peshkimit.

Ndërkohë, anijet e transportit ndërkombëtar detar do të vazhdojnë të operojnë normalisht sipas destinacioneve.

Njoftimi i DPD-së:

Në bazë të parashikimit për situatën hidrometeorologjike të përkeqësuar në Republikën e Shqipërisë gjatë datave 05.11.2023 duke filluar nga ora 06:00 datë 05.11.2023 era do jetë me drejtimin Jug-Jug-Lindje, forca e detit deri 6-8 bft, shpejtësia e erës do jetë 15-30 m/s, dhe lartësi dallge deri 2-3m.

Si rezultat i kushteve të përkeqësuara të motit Drejtoria e Përgjithshme Detare ka marrë masat e më poshtme:

1.ËSHTË NDALUAR DHËNIA E LEJE – NISJES GJATË DATËS 05.11.2023 DUKE FILLUAR NGA ORA 06:00 PËR TË GJITHA MJETET E VOGLA LUNDRUESE, ANIJEVE TË PESHKIMIT.

JANË NJOFTUAR MJETET E VOGLA LUNDRUESE DHE ANIJET E PESHKIMIT QË TË KENË NË KONSIDERATË KUSHTET E PARASHIKUARA TË PËRKEQËSUARA DHE MARRJEN E MASAVE PËR SIGURIMIN E TYRE.
3.Anijet e transportit ndërkombëtar detar do të vazhdojnë të operojnë normalisht sipas destinacioneve.

Përmirësimi i situatës hidrometeorologjike të përkeqësuar për mjetet e vogla lundruese dhe të peshkimit do të jetë mbas orës 22:00 datë 05.11.2023./ CNA

Lajmet e fundit nga