LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nata me rrebeshe, stuhi e shkarkesa të forta/ Këto janë qarqet më të rrezikuara

3 Nëntor 2023, 22:13, Aktualitet CNA

Nata me rrebeshe, stuhi e shkarkesa të forta/ Këto janë qarqet

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka reaguar lidhru me siuatën  e rëndë të krijuar si rezultat i reshjeve të shumta që kanë rënë këtë të premte në vendin tonë.

Peleshi thotë se tri ekipe nga Forcat e Armatosura janë angazhuar në ndihmë të punonjësve të Bashkisë së Tiranës, ku situata është përmirësuar ndjeshëm.

Ministri bën me dije se vëmendje e shtuar është në qarqet Dibër e Shkodër, ku po punohet për pastrimin e disa akseve.

Ai ju ka bërë thirrje qytetarëve të njoftojnë në kohë në rast nevoje pasi aipas parashikimeve nga IGJEO, gjatë natës priten reshje me intensitet të lartë në të gjithë territorin e vendit, ku në një pjesë të madhe të tij reshjet do të jenë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa të forta.

“Situata e krijuar si pasojë e reshjeve intensive pothuaj në të gjithë territorin e vendit paraqitet më e mirë, por strukturat e emergjencave civile vijojnë punën në terren për eliminimin e çdo pasoje.

Tri ekipe nga Forcat e Armatosura janë angazhuar në ndihmë të punonjësve të Bashkisë së Tiranës, ku situata është përmirësuar ndjeshëm.

Vëmendje e shtuar është në qarqet Dibër e Shkodër, ku po punohet për pastrimin e disa akseve.

Sipas parashikimeve nga IGJEO, gjatë natës priten reshje me intensitet të lartë në të gjithë territorin e vendit, ku në një pjesë të madhe të tij reshjet do të jenë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa të forta.

U bëjmë thirrje qytetarëve të njoftojnë në kohë, në rast nevoje dhe të shmangin lëvizjet e panevojshme.”, thotë Peleshi në një reagim./ CNA

Lajmet e fundit nga