LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Manastirliu takon strukturat e MAS/ Prioritet absolut rritja e pagave të mësuesve  

18 Shtator 2023, 16:37, Aktualitet CNA
Manastirliu takon strukturat e MAS/ Prioritet absolut rritja e pagave të
Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar takim me strukturat e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Ajo foli për prioritetet që do të ketë kjo ministri nën drejtiminm e saj.

Një fokus të veçantë ministrja vendosi tek arsimi profesional dhe lidhja e të diplomuarve me tregun e punës.

Gjithashtu sipas Manastirliut prioritet absolut do të jetë dhe rritja e pagave të mësuesve.

“Do të përqëndrohemi tek arsimi profesional, si lidhja më efektive me tregun e punës, duke i’u përgjigjur zhvillimit ekonomik. Një tjetër drejtim i punës së përbashkët do të jetë objektivi për profilizimin e universiteteve, bazuar në zhvillimin rajonal dhe ekonomik, ridizenjimi i kurrikulës universitare, në përputhje me kërkesat e tregut të sektorit publik dhe privat. Do të rrisim rolin dhe figurën e mësuesit dhe do t’i mbështesim me edukimin në vazhdim dhe rritjen e pagave. Rritja e pagave do të jetë një prioritet absolut.”, tha Manastirliu.

Po ashtu ajo bëri me dije se mbështetja për sportin e për çdo disiplinë, si dhe promovimi i kampionateve sportive në shkolla do të jetë e lartë./ CNA

Lajmet e fundit nga