LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Koncesioni 100 milionë euro/ Elisabeta Imeraj: Ka probleme, vijojnë pagesat e fryra

20 Nëntor 2023, 21:59, Aktualitet CNA
Koncesioni 100 milionë euro/ Elisabeta Imeraj: Ka probleme, vijojnë
Elisabeta Imeraj

Ish kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj ka folur për koncesionin e sterilizimit duke thënë se mënyra se si është zbatuar ka probleme.

Sipas ish kryeprokurores problemi është që veprimatria vazhdon njësoj si tek inceneratorët dhe vijojnë të bëhen pagesat e fryra.

Imera nënvizon se inetersi publik është që këto para të mos paguhen kot së koti.

“Shpërdorimi i detyrës është një vepër që mund të fusësh çdo vepër aty. Në rastin konkret të shohim faktin penal, mungesa ose mosveprimi i Beqajt për konfliktin e interesit me Rrapajt dhe Rrjepaj, leninë dhe krijimin e kushteve të favorshme për atë që të do fitonin trenin. Pra me pak fjalë mungesa e konkurrencës së drejtë. Mënyra se si është zbatuar koncesioni i sterilizimit ka probleme.

Ajo që duhet bërë sot e tutje në thelb është një veprimtari që vazhdon. Po të marrim shembull inceneratorët, paratë vazhdojnë e paguhen. Pavarësisht nga pagesat e fryra këto pagesa vazhdojnë. Çfarë kemi zgjidhur nga këto hetime? Interesi publik është që këto para të mos paguhen kot së koti.”, ka thene Imeraj./ CNA

Lajmet e fundit nga