LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari Xhafo: Amerikanët orientuan shqiptarët si të silleshin me iranianët

25 Janar 2023, 23:00, Aktualitet CNA
Gazetari Xhafo: Amerikanët orientuan shqiptarët si të silleshin
Gazetari Endri Xhafo

Gazetari Endri Xhafo deklaroi se Shqipëria është asistuar nga amerikanët disa vite më parë, jo nga pjesa diplomatike, për të blerë armë në Iran.

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Xhafo u shpreh se shqiptarët shkuan në Stamboll për të bërë takimin e parë, pasi u ishte sugjeruar nga amerikanët.

“Është asistuar nga amerikanët, jo nga pjesa diplomatike, është asistuar në lidhje me një ofertë që i ka ardhur Shqipërisë në atë kohë, për të marrë armë nga Irani. Ata donin të bënin në Shqipëri, të njëjtën gjë që bënë në Bosnje dhe Hercegovinë me muxhahedinët.

Shqiptarët kanë shkuar në Stamboll ku kanë bërë takimin e parë. Kanë dëgjuar sepse ishin sugjeruar nga amerikanët, të dëgjonin, por të mos reagonin”, theksoi ai./ Euronews Albania

Lajmet e fundit nga