LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e skandalit me inceneratorët

30 Maj 2022, 14:20, Aktualitet CNA

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Skandali me inceneratorët tashmë ka marrë edhe rrugët.

Pasojat e aferës më të madhe korruptive e cila është në duar të SPAK-ut, po ndihen në rrugët e Tiranës.

Fare pranë qendrës së kryeqytetit, te zona e Bulevardit të ri, inertet dhe mbeturinat kanë pushtuar rrugët.

Në fotot e shkrepura ditën e sotme nga CNA.al, rrugët janë kthyer në grumbuj inertesh dhe mbeturinash.

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Vërtetë Tirana s’ka një incinerator, thjesht një landfill mbeturinash në Sharrë me kosto të larta.

Por, kjo s'do të thotë që rrugët e Tiranës të zëvendësohen me grumbuj inertesh dhe mbeturinash.

E gjithë kjo ndodh pak metra larg Policisë Bashkiake. Dy minuta në këmbë i duhen Policisë Bashkiake të Tiranës për të parë skandalin ekologjik që ka pushtuar kryeqytetin.

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Për ta parë e për të marrë masa në fakt.

Pasi Bashkia e Tiranës me anë të Policisë Bashkiake dhe Inspektoratit Mjedisor nuk duhet t’i lejojnë kompanitë që të mund t’i depozitojnë mbetjet ndërtimore apo dherat në vende të tjera, përveçse në landfillin e Sharrës.

Bashkia e Tiranës, e cila nga 12 milionë dollarë që paguante për pastrimin e Tiranës, paguan 22 milionë dollarë në vit edhe pse nuk ka inceneratorë.

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Foto- Inertet dhe mbeturinat mbushin rrugët e Tiranës/ Pasojat e

Inceneratori i Tiranës, një kontratë koncesionare e firmosur në vitin 2017, është një aferë e kapur gjallë nga  Kontrolli i Lartë i Shtetit që ka bardhur këtë aferë.

KLSH-ja ka kapur çdo shkelje ligjore, procedurat, dëmin ekonomik, duke theksuar se gjithçka është bërë në shkelje të ligjit dhe jo vetëm një herë./CNA.al

Lajmet e fundit nga