LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alqi Bllako gënjen në Gjykatë/ Thellon skandalin me inceneratorët

14 Maj 2022, 13:35, Aktualitet CNA

Ish-deputeti socialist, Alqi Bllako, i përfshirë në aferën e inceneratorit të Fierit akuzohet nga SPAK-u për shpërdorim detyre dhe korrupsion.

Bllako ka dalë sot para Apelit të GJKKO-së, para gjyqtares Iliriana Olldashi, duke i kërkuar lirinë nëpërmjet gënjeshtrash.

Në lidhje me të ardhurat e krijuara nga babai si i punësuar në inceneratorin e Tiranës, Bllako ka thënë,  se në atë kohë ka qenë i punësuar në Presidencë dhe jo në Ministrinë e Mjedisit, e për pasojë nuk kishte se si të ndikonte. Sipas tij, të ardhurat e fituara në incenerator janë të ligjshme.

Bllako ka gënjyer se nuk ka lidhje me njerëzit e inceneratorëve. Babai dhe vëllai i tij,  dhe veprimet që ai ka ndërmarrë nën petkun e zyrtarit janë lidhje të forta që provojnë se Bllako është i përfshirë në aferën e inceneratorëve.

CNA.al  përmes një dokumenti ka arritur të sigurojë edhe pagën e majme që Edmond Bllako ka marrë nga inceneratori i Tiranës ku ka qenë i punësuar.

Në 16 muaj, ai është paguar 14.964.900 lekë. Këto të ardhura janë përfituar në tremujorin e fundit të vitit 2018, në vitin 2019 dhe në janar të vitit 2020.

Bëhet fjalë për periudhën kur Alqi Bllako ishte drejtor i AKUM-it .

Kujtojmë se nga muaji shkurt 2019 ? mars 2021, Bllako ishte i punësuar tek ?Agjencia Kombëtare e Ujësjellës-Kanalizimeve? dhe në këtë periudhë babai tij, Etmond Bllako, është paguar me rrogë fiktive tek inceneratori i Tiranës, dhe për më tepër është njeriu më i paguar dhe më shumë se vetë administratori italian që ishte në atë kohë.

Por jo vetëm kaq. Vëllai i ish- deputetit të PS-së ka qenë te kompania Valtelina, brand i Lori Kafe.

Vëllai i Bllakos ka shkuar te kjo kompani në kohën kur 51% të aksioneve i bleu Klodian Zoto, Mirel Mertiri dhe Eva Blushi.

Ka qenë vetë Bllako që në vitin 2019, në kohën kur CNA.al ka denoncuar aferën me inceneratorët,  ka konfirmuar se vëllai i tij punonte ne Valtelina kafe, ku 51 për qind të aksioneve i ka blerë Klodian Zoto, që sot është në kërkim ndërkombëtar.

Të gjitha këto procedura i ka ndjekur vetë Alqi Bllako.

Pra, këto janë faktet dhe dokumentet që nxjerrin zbuluar Bllakon.

Përtej udhëtimeve të tij me Klodian Zoton, që i ka të faktuara nga TIMS dhe nuk i mohon dot, Bllako ka të faktuar edhe lidhjen me njerëzit e inceneratorëve nëpërmjet familjarëve të tij.

Sot, ai s?ka bërë gjë tjetër, veçse ka gënjyer Gjykatën me pretendime në ajër, në vend që të bashkëpunojë me drejtësinë me statusin e “pentitos”./CNA.al

 

Kërkoi lirinë/ Apeli i GJKKO lë në burg Alqi Bllakon

Profili politik i Alqi Bllakos/ Nga abuzimet, korrupsioni, braktisja nga PS dhe burgu

Alqi Bllako, një “pentito” që i duhet Shqipërisë

Alqi Bllako në komision/ Babai dhe vëllai i tij punuan në kompanitë e pronarëve të inceneratorëve

Gazetari nxjerr dokumentet/ Akuza deputetit socialist

Pse deputeti socialist (ish LSI dhe ish PD) Alqi Bllako, duhet të jetë në qeli me Lefter Kokën?

Lajmet e fundit nga