LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fevziu në Kenia/ Gjen politikanin shqiptar

3 Prill 2024, 18:28, Aktualitet CNA
Fevziu në Kenia/ Gjen politikanin shqiptar
Blendi Fevziu

Aventura e re e gazetarit Blendi Fevziu kësaj here ka një tjetër destinacion, atë të Nairobit në Kenia.

Teksa eksploron vendin, Blendi Fevziu takon një nga politikanët shqiptar. Bëhet fjalë për Fatbardh Kadillin.

Së bashku me Fevziun, Kadilli jep përshtypjet e tij për jetesën në Kenia, ku e quan të bukur por një sfidë.

Fevziu nga ana tjetër thotë se ka një ngjashmëri me Shqipërinë e viteve ’90.

Biseda mes Fatbardh Kadillit dhe Blendi Fevziut

Fevizu: Me Bardh Kadillin në Nairobi të Kenias. Shih ku e kam takuar edhe mbrapa rruga për në qendër të qytetit.

Bardh sa kohë ke në Nairobi?

Kadilli: Po familja është që në Gusht të vitit të kaluar unë vetë vajtje ardhje kam qenë pas janarit.

Fevziu: Si është jeta këtu?

Kadilli: Shumë e bukur, por sfidë. Sfidat janë të bukura.

Fevziu: Në fakt çdo qytet afrikan që duhet të shkosh se Bardhi nuk e thotë me nervat duhet të jesh gjithmonë çelik sepse gjithmonë ka të papritura.

Me se merresh gjithë ditën?

Kadilli: Përsa i përket poliutiës mbaj një lloj angazhimi me intervista jam duke shkruajtur një libër që lidhet me politikën.

Fevziu: Politikë në Nairobi, nuk e di se këtu të reflektosh, në fakt shih si është pamja, fiks për të reflektuar. Edhe ngado të rrotullohesh reflektim është.

Kadilli: Siç kemi qenë vetë para 20-30 vitesh.

Fevziu: I ngjan pak Shqipërisë të viteve 90?

Ka ngjashmëri ka dhe vitalitetin që ka pasur Shqipëria atëherë por ne patëm fat se kishim dhe fqinjët më të mirë.

Fevziu: U kthefsh sa më shpejt!

Kadilli: Me shumë kënaqësi!/ CNA

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Blendi Fevziu (@blendifevziu)

 

Lajmet e fundit nga