LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi i fortë: Rusët e McGonigal morën fushat me naftë të amerikanëve

23 Shtator 2023, 13:59, Aktualitet CNA

Denoncimi i fortë: Rusët e McGonigal morën fushat me naftë

Ish-agjenti i lartë i FBI-së pranoi fajin për dosjen shqiptare në Uashington duke implikuar edhe kryeministrin Rama, i cili përmendet në dosje 14 herë.

Ashtu siç raporton CNN, McGonigal mori nga miku i tij, Edi Rama, një licencë për shpim në fushat e naftës.

Ish-kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipëri, Crawford tha se fushat e naftës iu hoqën amerikanëve, për të kaluar në duart e rusëve të Gazprom.

Sipas Crawford, përpjekjet për të hequr fushat e naftës nga biznesmenët e Amerikës së Veriut nisën të konkretizoheshin në vitin 2017.

Fushat me naftë kaluan në përdorim të dy kompanive austriako-serbe, Jurimex dhe Nis, për të mbuluar rusin Gazprom.

Shefqet Dizdari, përfaqësues i 'Transoil', i dërgoi një letër kompanisë 'Gazprom' duke i thënë se ishte në dijeni të skemës së tyre.

'Më vonë, Dizdari del si partner me McGonigal, Rossini-n dhe Personin A, Agron Neza”, tha Crawford./ CNA

Lajmet e fundit nga