LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

21 sulme në Shqipëri/ Rama: Sot në rrezik nuk janë gazetarët, por e vërteta

14 Nëntor 2023, 18:28, Aktualitet CNA
21 sulme në Shqipëri/ Rama: Sot në rrezik nuk janë
Kryeministri, Edi Rama

Kryeministri, Edi Rama në Forumin e Medias për Europën Juglindore ka folur lidhur me lirinë e medias në Shqipëri.

Ai tha se ajo që është në rrezik sot nuk është gazetaria, por e vërteta.

Teksa solli në vemednej shifrën prej 21 gazetarësh të sulmuar për shkak të detyrës, Rama tha se çdo sulm, çdo kërcënim kundër gazetarëve është diçka e neveritshme, por ai nga ana tjetër ngriti pyetjen se “Sa sulme bëjnë gazetarët çdo ditë ndaj njerëzve?”.

“Besoj se nëse do të vijë fundi i botës gazetaria do të jetë e fundit që do të vdesë. Çështja është a do të mbijetojë e vërteta. Ajo që është në rrezik sot nuk është gazetaria, por e vërteta. Gazetaria është bërë një përzjerje e madhe e së vërtetës dhe gënjeshtrës. “Mendimet janë të lira, por faktet të shtrenjta”. Me këtë përballemi sot. Dëgjova për 21 sulme ndaj gazetarëve sot. Unë e di se çfarë është sulmi se e kam pësuar në lëkurë. Për shkak të rrethnave historike e njoh luftën e lirisë së fjalës.  Çdo sulm, çdo kërcënim kundër gazetarëve është diçka e neveritshme, por sa sulme bëjnë gazetarët çdo ditë ndaj njerëzve. E di që politikanët nuk janë njerëz, por ka një pjesë njeri. Politikanët kanë familje, kanë fëmijë. Unë jam dakord dhe qëndroj në solidaritet të plotë me çdo gazetar që sulmohet dhe e kuptoj mirë psenë, si-në dhe çdo gjë tjetër, për të cilën shoqatat e gazetarëve ndrihen në këmbë. Shpesh pyes sa herë ngrihen këto gazëtare kundër individëve në grupin e tyre që në emër të qenit gazetar.”, tha Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga