LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohet shqiptari, Klodian Zaimi në Kolumbi/ Si ra në pranga anëtari i bandës së kokainës

14 Nëntor 2023, 16:33, Aktualitet CNA

Arrestohet shqiptari, Klodian Zaimi në Kolumbi/ Si ra në pranga

Shqiptari, Klodian Zaimi, alias “El Gringo”, i cili akuzohet se është pjesë e një organizate kriminale të dedikuar për transportimin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike nga portet e qytetit të Kartagjenës, drejt Amerikës Qendrore dhe Shteteve të Bashkuara duke përdorur skafe ka rënë në prangat e policisë.

Ai kishte si funksion kryesor marrjen e parave nga shitja e kokainës në Shtetet e Bashkuara dhe herë pas here në Evropë, për ti pastruar dhe dërguar në organizatën kriminale në Kolumbi.

Zaimi është një ndër 9 personat e arrestuar që pritet të ekstradohen në SHBA për krime të lidhura me trafikun e drogës.

Operacioni u zhvillua nga Drejtoria e Hetimit Kriminal dhe INTERPOL (DIJIN) në një përpjekje të përbashkët me Agjencinë e Administrimit të Zbatimit të Drogës (DEA) të Shteteve të Bashkuara dhe Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm.

Në mesin e të kapurve është Heriberto Cardozo Cortes alias Coronel, i cili sipas autoriteteve ishte pjesë e një organizate kriminale të dedikuar për trafikun e kokainës. Ai akuzohet se dyshohet se ka kryer të gjithë koordinimin në portet e ngarkimit të Santa Martës dhe Kartagjenës, në mënyrë që droga të hynte pa problem dhe më pas të dërgohej në kontejnerë të ndryshëm me fruta të ngrira. 

Në këtë operacion, i cili u zhvillua njëkohësisht në Cali dhe Bogota, u kapën edhe Fabián Alberto Agredo Hoyos alias Licencuar dhe Álvaro José Becerra López alias Corbata. Tre personat janë kërkuar për ekstradim nga Gjykata e Distriktit Jugor të Floridës.

Ky është Fredy Rodney Acosta Espinoza alias El Señor, drejtuesi i një strukture kriminale të dedikuar për prodhimin e kokainës në laboratorët klandestinë të vendosur në mënyrë strategjike në departamentet e Nariño, Cauca dhe Putumayo, në kufi me Ekuadorin. José Luis Rosero Ibarra, alias El Animal, Ismaelino Muñoz Quistial, alias El Viejo dhe Edëin Alberto Coral López, alias Chicarra, u kapën gjithashtu në këtë operacion. Të gjithë janë kërkuar për ekstradim nga Gjykata e Qarkut e Shteteve të Bashkuara për Distriktin Lindor të Teksasit./ CNA

Lajmet e fundit nga