LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Elsa e Pallatit 176” feston sot ditëlindjen/ Ja sa vjeç mbush aktorja e mirënjohur

25 Prill 2022, 14:24, Kulturë CNA
“Elsa e Pallatit 176” feston sot ditëlindjen/ Ja sa vjeç

Një nga aktoret më të mira të kinematografisë shqiptare, Eva Alikaj, sot feston ditëlindjen.

Alikaj sot mbush 61 vjeç, por vitet janë thjesht një numër për aktoren.  Eva Alikaj fitoi zemrën e shqiptarëve në rolin e saj si Elsa në komedinë ?Pallati 176?.

Kur ishte vetëm 21 vjeç, në 1983, fitoi çmimin si “Aktorja më e mirë e Festivalit V të Filmit Artistik Shqiptar”, për rolin e Verës në filmin ?Njeriu i mire?. Një vit më pas, u diplomua për aktore në Akademinë e Arteve të Tiranës dhe iu bashkua trupës së Teatrit Kombëtar.

Disa nga rolet kryesore, të Alikaj janë Linda tek ?Shirat e vjeshtës? (1984), që i dhuron Medalionin e Festivalit VI, Etleva tek ?Treni niset në shtatë pa pesë? (1988), Ilona në ?Botë e padukshme? (1987), Ana në ?Jeta në duart e tjetrit? (1990), Evgjenia në ?I paharruari? (1984), Drita në ?Vendimi? (1984), Irena në ?Hije që mbeten pas? (1985), dhe Edlira në ?Stolat në park? (1988).

Në teatër Eva luajti në vitin, në 1988, në rolin e Xhulietës në tragjedinë “Romeo e Xhulieta” të Shekspirit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga