Magazina ishte kthyer në laborator droge/ Arrestohen dy punonjës të OSHEE-së në Sarandë

27 Janar 2022, 08:13, Kronika CNA
Magazina ishte kthyer në laborator droge/ Arrestohen dy punonjës

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve në DVP Vlorë, në bashkëpunim me Komisariatet e Policisë Himarë dhe Sarandë, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative se në vendin e quajtur ?Volloder? pranë fshatit Nivicë, Sarandë, një shtetas kishte përshtatur në një magazinë, një ambient për kultivimin në kushte laboratorike të bimëve narkotike cannabis sativa, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar ?Volloder?.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan për veprën penale ?Shpërdorimi i detyrës?, shtetasit V. S., 57 vjeç, me detyrë elektricist pranë OSHEE-së dhe G. H., 61 vjeç, banues në Sarandë, me detyrë faturist pranë OSHEE-së, pasi nuk kanë konstatuar lidhjet e paligjshme të energjisë elektrike në ambientet që ishin përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike me anë të llambave, në zonën që ata kishin në monitorim.

Në vijim të veprimeve u shpallën në kërkim për veprat penale ?Kultivimi i bimëve narkotike? kryer në bashkëpunim, ?Prodhimi dhe shitja e narkotikëve? kryer në bashkëpunim dhe ?Vjedhja e energjisë elektrike?, shtetasit: K. O. pronari i magazinës dhe K. M., i cili kishte marrë më qira ambientet që ishin përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike.

Gjatë zhvillimit të operacionit janë sekuestruar një sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis sativa, 100 bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa të kultivuara në kubikë dhe 50 llamba elektrike.

Lajmet e fundit nga