Ishte shpallur në kërkim/ “Perimetri” fundos të riun në Korçë

26 Janar 2022, 12:00, Kronika CNA
Ishte shpallur në kërkim/ “Perimetri” fundos të riun

Një shtetas i cili ishte shpallur në kërkim, në kuadër të operacionit policor të koduar ?Perimetri?, është vënë në pranga falë bashkëpunimit të Policisë së Korçës me Policinë e Vlorës.

Mësohet se në pranga ka rënë shtetasi N. Ll., 38 vjeç, banues në fshatin Kaninë, Vlorë.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë me vendimin e datës 20.11.2021, ka caktuar për këtë shtetas masën e sigurisë ?Arrest në burg?, për veprat penale ?Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve? dhe ?Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik?, në lidhje me ngjarjen e ndodhur më datë 05.09.2021, në aksin rrugor Korçë-Ersekë, ku shërbimet e Policisë Rrugore konstatuan një mjet tip furgon të markës ?Iveco?, drejtuesit të të cilit, i bënë me shenjë të ndalonte, por ai nuk iu bind urdhrit të tyre duke u larguar me shpejtësi e braktisur mjetin në afërsi të fshatit Drenovë, Korçë. Gjatë kontrollit të ushtruar në mjet, u konstatuan 40 emigrantë të paligjshëm të cilëve, kundrejt shpërblimit, iu ishte premtuar kalimi drejt vendeve të BE-së.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, për veprime të mëtejshme.

Lajmet e fundit nga