“6 marsi, test për Foltoren dhe Bashën”/ Mustafaj nuk përjashton një marrëveshje të mundshme

24 Janar 2022, 21:19, Politikë CNA
“6 marsi, test për Foltoren dhe Bashën”/ Mustafaj nuk

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj ka folur për zgjedhjet e pjsshme lokale të 6 marsit, për të cilat u shpreh se , do të jenë një test për ?Foltoren? e Sali Berishës si dhe për kreun e PD Lulzim Basha.

I ftuar në ?Radarin Informativ? ai tha se ?këtë test? nuk po e vlerësojnë sa duhet sepse ende nuk kanë dhënë shenjë nëse do të jenë të bashkuar përballë PS në disa bashki apo nëse do të sfidojnë njëri-tjetrin.

?Ky është test për Foltoren, Berishën dhe për Bashën. Mua më duket që s?po e vlerësojnë sa duhet këtë test, sepse s?po japin shenjë sa janë shanset që në bashki të caktuara të shkojnë me një kandidat?, tha ai.

Por a ka shanse për një bashkëpunim mes Bashës dhe Berishës sipas Mustafaj.

?Rruga e bashkëpunimit ka shanse. Në diplomaci nuk ekziston e pamundura kur është fjala për marrëveshje bashkëpunim. Nëse futen në negociata mund të ndryshohen, në këtë kuptim duhet të prevalojë interesi për t?i fituar këto bashki. Refraktar shumë më i madh se Berisha, është Basha. Nëse do t?i drejtoja një thirrje bashkëpunimi, do ia drejtoj Bashës. Nëse shkohet drejt njëri tjetrit të dyja palët të bëjnë lëshime. Ademi është me eksperiencë, u ka rezistuar presioneve të Ramës. Por s?e dimë që anëtarësia e PD kë do votojë si kandidate. Shkodra duhet rifituar nga demokratët në mënyrë të domosdoshme?.

Ish-ministri nuk përjashton as një aleancë mes Berishës dhe LSI.

?Zoti Berisha dhe Meta kanë eksperiencë të rëndësishme bashkëpunimi elektoral. Basha si kryetar bashkie është zgjedh nga një koalicion i PD dhe LSI. Kjo eksperiencë e suksesshme bashkëpunimi mes PD, Berishës, LSI, Metës përbën një bazë që të ketë bashkëpunim intensiv. Sa do jetë i gatshëm duhet parë rast pas rasti?, shtoi ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga