Meta bën thirrje të ruhet qetësia/ Protesta, një e drejtë fondamentale

8 Janar 2022, 11:53, Politikë CNA
Meta bën thirrje të ruhet qetësia/ Protesta, një e

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me situatën në PD.

Në një postim në rrjetet sociale Meta bën thirrje të ruhet qetësia.

Po ashtu ai thekson se protesta paqësore është një e drejtë fondamentale në demokraci, plotësisht legjitime dhe kushtetuese, që duhet respektuar nga të gjithë.

?Duke ndjekur me shumë vëmendje dhe shqetësim zhvillimet në selinë e Partisë Demokratike, theksoj rëndësinë e protestës paqësore, si një e drejtë fondamentale në demokraci, plotësisht legjitime dhe kushtetuese, që duhet respektuar nga të gjithë!

Bëj thirrje për ruajtjen e qetësisë, shmangien e akteve të dhunës, provokimeve dhe tensioneve të panevojshme.

Është tepër e domosdoshme gjetja e një zgjidhjeje të menjëhershme demokratike, që i shërben paqes sociale dhe demokracisë në vend.?-thuhet në reagimin e Metës./CNA.al

Lajmet e fundit nga