Skënderbeu nuk ndalet, bën dy goditje të tjera në merkato

7 Janar 2022, 08:43, Sport CNA
Skënderbeu nuk ndalet, bën dy goditje të tjera në merkato

Skënderbeu ka bërë së fundmi dy goditje të tjera në merkato. Bëhet fjalë për 27-vjeçarin Klodian Gjino, si dhe 20-vjeçarin Skerdilajd Levendi. I pari është një mesfushor shkatërrues që prej 8 vitesh luan në Greqi, ndërsa ka qenë pjesë edhe e Kombëtares U-21. Gjino është prodhim i akademisë së Olimpiakosit, ndërsa ka luajtur në Greqi edhe për skuadra si Aris Selanik, Fostiras, Kalamata, Panargiakos, Panahaiqi, Apollon Smirnis, Ionikos, Hania dhe së fundmi Prodheftiqi në Ligën e Dytë.

Mesfushori është aktivizuar me fanellën kuqezi të Shpresave në 10 ndeshje. Ai u bë protagonist edhe një vit më parë në merkato, teksa ra dakord të firmoste për Vllazninë, por në momentet e fundit ndryshoi mendje dhe u largua nga Shkodra. Duke parë cilësitë e tij, klubi korçar beson se ka bërë një goditje të zgjuar, për më tepër që mesfushori beratas ka shumë eksperiencë. Ndërkohë, afrimi tjetër, Levendi, është një mesfushor me tipare sulmuese, që mund të luajë në të dy krahët. Ai debutoi me Apoloninë në Kategorinë Superiore gjatë sezonit të kaluar, ndërsa korçarët kishin kohë që e ndiqnin.

Gazeta mëson se drejtuesit ishin futur në bisedime me klubin fierak për të marrë shërbimet e të riut, por vetëm në këtë periudhë merkatoje do të bëhet realitet transferimi. Ashtu si Gjino, edhe Levendi është vënë tashmë nën urdhrat e trajnerit Memelli. Ky i fundit e sheh fierakun si një lojtar ?xhol?, pasi mund të luajë fare mirë si në pozicionin e sulmuesit të krahut, ashtu edhe mesfushor qendre. Në total Skënderbeu ka kryer tri afrime deri tani, ndërsa ka nisur grumbullimin që më 3 janar në rezidencën e zakonshme në Durrës.

Lajmet e fundit nga