LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sallabanda: Omicron po përhapet me shpejtësi, rritet numri i hospitalizimeve

29 Dhjetor 2021, 16:57, Lifestyle CNA
Sallabanda: Omicron po përhapet me shpejtësi, rritet numri i

Janari mendohet se do të sjellë dhe pikun e infektimeve me Covid në Europë sipas ekspertëve të shëndetësisë dhe përjashtim nuk bën as Shqipëria.

Neurokirurgu Kita Sallabanda thotë se hospitalizimet po rriten si pasojë e Omicron.

?Vdekshmëria është e vërtetë që është më e ulët nga Omicron por hospitalizimet jo, kemi pasur vende si Anglia ku spitalet janë totalisht të kolapsuar, Gjermani e njëjta situatë, Austri, në Holandë kemi lockdoën dhe në Spanjë kemi parë që është rritur numri i të shtruarve dhe numri i të shtruarve në reanimacion, për shembull Barcelona ka 1500 të shtruar por 310 janë në reanimacion që do të thotë 20% janë në reanimacion?, u shpreh Sallabanda.

Shifrat e infektimeve, të shtrimeve në repartet e reanimacioneve në Europë dhe Shqipëri janë aktualisht disafish më të ulta se në Janarin e dy viteve të shkuara por Sallabanda thotë se duhet kujdes.

?Në qoftë se e krahasojmë me Janarin e këtij viti shifrat nuk janë të njëjta, sepse kishim 80% në reanimacion, por ne nuk duhet të arrijmë në shifrat e Janarit-Shkurt 2021 dhe 2020, që Omicron ka simptoma më të lehta po, por ka një problem shumë të madh kolapsohen spitalet dhe ka pasojë për gjithë sitemin shëndetësor?, shtoi Sallabanda./E.T.CNA.al

Lajmet e fundit nga