Koha e Bashës po mbaron/ Floriana Garo: Në 5 janar duhet të lërë zyrën

27 Dhjetor 2021, 19:37, Politikë CNA
Koha e Bashës po mbaron/ Floriana Garo: Në 5 janar duhet të

Floriana Garo, zëdhënësja e liderit historik, Sali Berisha deklaroi se pas datës 5 janar anëtarësia do të veprojë si një përmbarues politik pa dhunë dhe se Basha duhet të lërë zyrën.

Në një dalje për mediat ajo theksoi se demokratët mezi po presin që ai të largohet dhe se kyçja e zyrave me çelës është një sjellje anormale.

?Kjo është ajo që i shkon në mendje njerëzve ky nuk është aspak rasti, ne e kemi theksuar se ky është një revolucion paqësor, ne i kemi lënë boll hapësirë Bashës deri me datë 5 janar, pasi ka pasur mjaft kohë të reflektojë siç ka dashur vullneti i anëtarëve. Pas datës 5 janar anëtarësia do të veprojë si përmbarues politik pa dhunë.

Vullneti i demokratëve është shprehur nëpërmjet kuvendit të 11 dhjetorit. Në 5 janar Basha duhet të lërë zyrën. Nuk mund të spekuloj nëse do të ketë shpërthim zyrash. Ne kemi thirrur për protesta paqësore, por sesi do të procedojnë ngjarjet unë nuk mund të them. Por demokratët mezi po presin që ai të largohet.

Është e drejta jonë, e drejta e çdo demokrati të jetë në selinë e PD-së. Kyçja e zyrave me çelës është një sjellje anormale. Vetëm Berisha mund ta nxjerrë PD nga gjumi apatik. Bashës i mungonte formula e fitores. Berisha di që t?i energjizojë njerëzit dhe ti çojë drejt fitores. Protestat do të nisin më 8 janar që do të jetë një mega protestë. Do të jetë një protestë kundër qeverisjes së Edi Ramës?, tha Garo./CNA.al

Lajmet e fundit nga