Situata kaotike në PD/ Çfarë tregoi lëvizja e Berishës

27 Dhjetor 2021, 09:42, Politikë CNA

Pas humbjes së zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013, ish-kryeministri Sali Berisha dha dorëheqjen nga drejtimi i Partisë Demokratike.

Më pas, po me mbështetjen e Sali Berishës, Lulzim Basha mori drejtimin e forcës më të madhe opozitare në vend.

Por, ajo që ndodhi në këto vite, nën drejtimin e Lulzim Bashës, duket se ka çuar PD-në, në situatën më kaotike.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Forca më e madhe opozitare në vend, ka shkuar çdo ditë e më shumë drejt përçarjeve, dhe përplasjeve.

CNA.al gjatë këtyre viteve, ka raportuar me fakte atë çfarë po ndodhte në PD, përçarjet, përplasjet, braktisjen e çdo kauze opozitare nga Lulzim Basha, i cili duket se ishte shndërruar në një ?zjarrfikës? të urrejtjes popullore kundër kryeministrit Edi Rama.

CNA.al ka raportuar në lidhje me dhjetëra fakte, që tregojnë se ishte paaftësia, veprimet dhe mos veprimet e kreut të PD, që mbajnë në pushtet kryeministrin Edi Rama dhe që i siguruar këtij të fundit mandatin e tretë qeverisës.

Gjithashtu edhe sondazhe të ndryshme, e nxirrnin Lulzim Bashën, ?zbuluar?.

Sondazhet tregonin se mbështetja për Lulzim Bashën ishte në pikiatë.

Por, përtej braktisjes së çdo kauzë dhe tradhëtisë ndaj demokratëve, në 9 shtator 2021, Lulzim Basha ?vrau? edhe ?babain e tij politik?, njeriun që e ka suportuar më shumë se askush në karrierën e tij politike.

Në 9 shtator 2021, i vetëm i mbyllur në zyrën e tij, i pakonsultuar me strukturat e partisë, Basha përjashtoi nga grupi parlamentar i PD, ish-kryeministrin dhe liderin historik të demokratëve, Sali Berishën.

Basha tentoi të justifikojë vendimin e tij, me faktin se nuk mund të dilte kundër SHBA, pasi DASH e kishte shpallur non-grata, ish-kryeministrin Berisha.

Më pas ky i fundit zbriti në terren, nisi një lëvizje, e quajtur ?Foltorja?, duke zhvilluar kështu takime me demokratët në çdo qytet. Duke folur me ta nga afër, duke i dëgjuar për problematikat që ata kishin.

Në vetëm tre muaj Berisha zhvilloi takime në pothuajse çdo qytet të Shqipërisë, për të ardhur më pas në Kuvendin e 11 Dhjetorit 2021, ku mbi 4 mijë delegatë të PD, votuan për shkarkimin e Lulzim Bashës nga detyra e kryetarit.

Më pas u zhvillua edhe një referendum në 18 Dhjetor, ku u çertifikua shkarkimi i Bashës.

Në fakt, ajo që tregoi lëvizja e Berishës, ishte pikërisht ajo që CNA.al ka denoncuar gjatë këtyre viteve.

Lëvizja e Berishës tregoi qartë se Lulzim Basha nuk ka mbështetje në PD. Braktisja e çdo kauze dhe tradhëtitë e Bashës, duket se kanë lodhur demokratët të cilët jo vetëm që nuk e mbështesin më, por në shumicë absolute votuan për shkarkimin e tij, nga detyra e kryetarit të PD.

Kjo u tregua qartë edhe në të ashtuquajturin ?Kuvend?, që Lulzim Basha mbajti në Pallatin e Kongreseve në 18 Dhjetor, në të njëjtën kohë që zhvillohej referendumi për çertifikimin e vendimit të Kuvendit të 11 Dhjetorit.

Anti-Kuvendi i 18 Dhjetorit tregoi se pas Bashës shkojnë vetëm një grusht njerëz, servila që i rrinë nga pas, vetëm për një karrige.

Basha vijoi manipulimet, duke mbushur sallën e Pallatit të Kongreseve me familjarë, punonjës të UET, por edhe fëmijë.

Për më tepër, në sallën e Pallatit të Kongreseve kishte vetëm 1958 karrige, ndërsa Jemin Gjana pretendonte se kishte 5004 delegatë. Se ku ishin delegatët, atë mund ta thotë vetëm Basha, bashkë me ?Jeminët? e tij. /CNA.al

Nga kamarier në miliarder me luks të shfrenuar/ Lulzim Basha fsheh vilat e shtrenjta

Bie anti-Kuvendi i Lulzim Bashës/ Si mashtroi Jemin Gjana, ja sa delegatë ishin në sallë

Skandalet nuk kanë fund/ Video që turpëron Jemin Gjanën

Video-?Kemi 5004 delegatë, nga 7 600 që janë gjithsej?/ Si gënjen Jemin Gjana në mes të ditës

Faktet/ Basha kapet duke mashtruar

FOTO-Del në dritë mashtrimi i radhës i Bashës/ Hiqen si ?delegatë? kamarieri dhe banakieri i UET

Lajmet e fundit nga