Video-Vlerësimi i Clinton/ "Nëse doni të shikoni demokraci të vërtetë në veprim, shkoni në Shqipëri”

27 Dhjetor 2021, 12:59, Politikë CNA
Video-Vlerësimi i Clinton/ "Nëse doni të shikoni demokraci

Në fund të vitit 2012, Shqipërinë e vizitoi Sekretarja Amerikane e Shtetit, në atë kohë Hillary Clinton.

Clinton u prit nga Kryeministri i asaj kohe, Sali Berisha dhe mbajti dhe një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë, që drejtohej nga Jozefina Topalli.

Vizita i atribuohej 100-Vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.

Ish-kryeministri Sali Berisha, nëpërmjet një video të publikuar në rrjetet sociale ka risjellë në vëmendje vizitën e Clinton dhe vlerësimin e saj për demokracinë në Shqipëri.

?Miq, ju përshëndes me këtë video. Ky është vlerësimi për demokracinë në Shqipëri nga Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton në dhjetor të vitit 2012!?-shkruan Berisha.

Në video dëgjohen qartë fjalët përmbyllëse të znj. Clinton të fjalimit të saj në Kuvendin e Shqipërisë:

?Unë do të jem mbështetësja juaj dhe do t’i them kujtdo që më dëgjon që, nëse doni të shikoni një demokraci të vërtetë në veprim, shkoni në Shqipëri. Urime dhe Perëndia ju bekoftë juve dhe Perëndia e bekoftë Shqipërinë.?/CNA.al

Lajmet e fundit nga