LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Mbaron historia e Bashës”/ Ristani: Referendumi tregoi demokraci

18 Dhjetor 2021, 18:36, Sociale CNA
“Mbaron historia e Bashës”/ Ristani: Referendumi tregoi

Ish-sekretari i përgjithshëm i PD, Arben Ristani deklaroi se referendumi i demorkatëve ishte një shfaqje e shkëlqyer e mënyrës sesi sillet një grupim partiak i cili zbaton rregullat e demokracisë.

Në një dalje për mediat, ai theksoi se nëse anëtarësia e PD e ka ratifikuar, mbaron historia e Bashës dhe vazhdon një periudhë tranzicioni.

?Siç e ndoqët gjatë gjithë ditës, referendumi i demorkatëve apo i demorkacisë ishte një shfaqje e shkëlqyer e mënyrës sesi sillet një grupim partiak i cili zbaton rregullat e demokracisë. Ka një anëtarësi e cila është pak a shumë e fryrë.

Përgjithësisht kjo është pjesa më aktive e demokratëve të cilët kanë marrë pjesë edhe në organizime të tjera të partisë. Ishte dicka më shumë nga çfarë shoh krahasuar me procesin ku u votua Basha për t?u rizgjedhur në krye të PD. Kini parasysh që në procesin ku Basha u rizgjodh kishin marrë pjesë edhe konkurrentët e tij të cilët kanë qtërhequr edhe ata vota.

Por këtë herë duket një angazhim më i madh dhe më i shtuar në votim. Votimi ka nisur që në 08:00 të mëngjesit dhe ka qenë i rregullt i qetë pa incidente. Ju siç e dini në Kuvendin e datës 11 dhjetor ne anuluam mbajtjen e Kuvendit në datën 18 dhjetor kështu që nuk mund ta quajmë kështu. Nuk dua të them se salla ishte e mbushur me punonjës call-centerash, nuk dua të them se kishte studentë, nuk dua të them se kishte individë nga PS.

Duke thënë të gjitha këto ishte një sallë që ka 2 mijë vetë. Nuk është kuorum i nevojshëm për të pasur një kuvend. Nëse anëtarësia e PD e ka ratifikuar, mbaron historia e Bashës dhe vazhdon një periudhë tranzicioni deri në kuvendin e marsit?, tha Ristani për mediat./CNA.al

Lajmet e fundit nga