LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bashkëqeverisja PS-PD/ Ja pse Basha detyroi deputetët të votonin pro tre ligjeve në Kuvend

3 Dhjetor 2021, 16:56, Politikë CNA
Bashkëqeverisja PS-PD/ Ja pse Basha detyroi deputetët të votonin

Bashkëqeverisja PS-PD, e cila dha shenjat e para dje pas votimit të tre projektligjeve në Kuvend është komentuar nga ish kryeministri Sali Berisha në Foltoren e Bilishtit.

Gjatë fjalës së tij, Berisha tregoi arsyen pse Basha detyroi grupin parlamentar të tij për të votuar ligjin për pastrimin e parave, duke thënë se është i detyruar për shkak të çështjeve që ka me ?Toyota Yaris? dhe Nick Muzin.

?Dje ishte një ditë e rëndë për pluralizmin. Në parlament u votua me 110 vota. U votua kontrata për vaksinën, një kontratë e kritikuar nga mediat botërore. Çfarë ishte ky qëndrim? NMë interesant ishte ligji i dytë, le ta quajmë ?Toyota Yaris? ose Muzin, ligji i pastrimit të parave. Peng kryetari detyroi grupin të votojë për ligjin, sepse u akuzua nga prokuroria shqiptare për pastrim parash.

Ai shkoi në Apel ndërhyri Edi Rama, e mbylli dhe dosja e peng kryetarit nuk u dërgua në Gjykatën e Lartë. Dosja e ?kundërshtarit? u varroz në apel. Ndaj kryetari e mbylli gojën, sepse Edi Rama do ja rikujtonte Nik Muzinin siç i kujtoj drejtësinë belge.

Në Shqipëri dhe SHBA do përballesh me drejtësinë. Je i pashpresë?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga