LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha përballë drejtësisë belge/ Zbulohet data kur do jap dëshminë para prokurorëve

3 Dhjetor 2021, 16:41, Politikë CNA
Basha përballë drejtësisë belge/ Zbulohet data kur do jap

Në datën 17 dhjetor prokurorët belg presin Lulzim Bashën në zyrë për të dhënë dëshminë e tij për çështjen Toyota Yaris.

Këtë gjë e ka bërë të ditur ish kryeministri Sali Berisha i cili nga Foltorja e Bilishtit deklaroi se Basha është thirrur 5 herë për të dëshmuar për autoritetet ndërkombëtare.

Berisha shtoi se në Shqipqri dosjet e Bashës janë mbyllur nga Rama, por shtoi se ky i fundit nuk mund të ndikojë në drejtësinë belge, e cila është e pavarur.

?Ti faktikisht futesh në vorbullin e kësaj organizate kriminale. Kjo deklaratë do të thotë paralajmërim që të mos vijnë dhe dështi i operacionit. Jo tha se i ndjekim me GPS dhe nuk ndodh kjo. Ato erdhën dhe ndodhi fjalë për fjalë ajo që i thash. Ata që i prisnin nuk dolën, ikën. Tani hapet dosja dhe në gjithë atë aferë u dënua vetëm një.

Kjo do të thotë që Rama ia mbylli dosjen peng kryetarit. Por kjo i kishte rrënjët në Belgjikë dhe atje nuk ja mbyllte dot. Këto kohë, gazetarët investigativ zbulojnë dokumente autentike në të cilën ministria e drejtësisë jep dritën jeshile për ndjekje penale të Bashës për autoritetet belge. Drejtësia belge është e pavarur dhe ka kërkuar marrjen e tij me forcë për procedim penal. Jep dorëheqjen, mos u fshih pas dosjeve të tua. EdiRama të ka kursyer e të ka mbajtur peng me dosjet në Shqipëri, por jo në Belgjikë.  

Unë jap vetëm kaq, ai prishi operacionin dhe këtë ja kam thënë pa ardhur Toyotat në Shqipëri dhe kjo tregonte implikimin e tij me njërën apo tjetrën palë dhe kam zero njohuri se drejtësia belge e ka kërkuar për ndjekje penale dhe këtë e ka fshehur Edi Rama. Ai ishte thirrur 5 herë dhe në 1 tetor është thirrur sërish dhe në datën 17 prokurorët belg e presin në zyrën e tyre?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga