LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ahmetaj për ecurinë e rindërtimit/ Ka gjeneruar mbi 27 mijë vende pune

26 Nëntor 2021, 17:33, Politikë CNA
Ahmetaj për ecurinë e rindërtimit/ Ka gjeneruar mbi 27 mijë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj ka bërë një panoramë të ecurisë së procesit të rindërtimit, për të cilin ka shprehur se mbi 60 % e shkollave tashmë kanë përfunduar.

I ftuar në ?Opinion? në News 24, ai  foli edhe për pakënaqësitë që disa familje kanë patur duke paraqitur rastet e tyre në media.

?Me shkollat jemi në ndërtim e sipër. Mbi 60% e tyre o kanë mbaruar ose në përfundim në dhjetor. Kanë mbaruar 23 pallate. Kombinati, Spitalla dhe 5 maji përfundojnë në vjeshtë për shkak të procesit të shpronësimeve. Ndërsa në Spitallë Fondi i Abu Dhabit ka një proces më të ngadaltë. Shijaku ka përfunduar komplet. Pallatet janë në mbarim e sipër, çështje 2 muajsh. 

Është bërë një punë e mirë që nga arkitetktimi e puna në terren. Janë rreth 400 kompani, 27 mijë të punësuar në procesin e rindërtimit. Dua të përmend qeverinë turke si donator, Emiratet e Bashkuara, qeveritë të BE-së që kanë kontribuar me shuma të ndryshme. Çfarë kemi pasur grante në konferencë të gjitha janë angazhuara. 

Shteti shkon me letra dhe procese e procedura transparence. Ka pasur një platform aplikimi dhe janë vlerësiar 49 mijë nga mbi 60 mijë aplikime. Patjetër që ka ankesa sepse dikush nuk do të lëvizë. Janë fenomene të izoluara dhe ne bashkitë i kemi orientuar që të merren me çdo rast. Është një proces unik, më besoni. Edhe në Turqi qytetari nuk e merr falas shtëpinë nga shteti.

 Platforma është publike, dosjet e refuzuara janë aty të gjitha, raportet e vlerësimit të vetuara nga Instituti i Ndërtimit janë aty. Të gjithë përfituesit kalojnë në Këeshillin Bashkiak me listë dhe votohen.Të gjitha paratë e donatorëve administrohen nga vetë donatorët dhe administrohen nga vetë kompanitë që i zgjedhin ata vetë. Fatkeqësitë s?i kemi në dorë por mënyrën se si u përgjigjemi atyre tregon mënyrën e përgjegjshmërisë së një qeverie. Çdo ditë jemi marrë me tërmetin?, theksoi Ahmetaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga