LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bullizimi i fëmijëve dhe përdorimi i teknologjisë/ Psikologia: Ky është aplikacioni më i rrezikshëm

23 Nëntor 2021, 19:27, Sociale CNA
Bullizimi i fëmijëve dhe përdorimi i teknologjisë/

Rreziku nga ekspozimi i fëmijëve në internet sa vjen edhe rritet më shumë. Psikologia Mirela Turtulli Bregu u shpreh se prindërit mendojnë se fëmijët janë të pavarur nëse ata rrinë të varur nga teknologjia, ndërsa e sheh këtë si një shqetësim.

Në një intervistë për emisionin Debat me Alba Alishanin në A2, ajo tha se moskomunikimi prind-fëmijë, do e shtyjë këtë të fundit gjithmonë e më tepër në përdorimin e teknologjisë.

?Ajo që është e rezikshme është fakti që çdo element tjetër si çfarë hamë, çfarë pijmë, çfarë konsumojmë. Ka raste që kufijtë nuk përcaktohen dot nga prindërit. Ata mendojnë se këto kufizime ndikojnë negativisht në fëmijët.

Ka disa arsye që fëmijët bien pre qoftë edhe e teknologjisë.

Bashkëjetesa me fëmijët e tjerë, përjashtimi i tyre, bën që ata të bullizohen dhe të kajojnë tek teknologjia.

Prindërit deri në një farë mase ndihen rehat sepse mendojnë se është e mire që ata janë të pavarur. Por kjo di të thotë mos përkujdesje, dhe mos vëmendje. Ky moskomunikim do të bëjë që fëmijët të kalojnë kohë me kompjuterat.

Një studim shumë i rëndësishëm por që nuk i bëhet sa duhet jehonë, ka të bëjë më rrjetet sociale në moshën e adoleshencës. Përfundimet janë se Instagrami është shumë negative si një fëmijë e sheh vetën e tij, e krahason vetën dhe ndihet keq për veten e tij?, tha psikologia./CNA.al

Lajmet e fundit nga