LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kequshqyerja tek fëmijët/ Blerina Bombaj këshillon prindërit

11 Nëntor 2021, 19:28, Sociale CNA
Kequshqyerja tek fëmijët/ Blerina Bombaj këshillon prindërit

Nutricionistja Blerina Bombaj theksoi se mënyra më e mirë për të luftuar kequshqyerjen të fëmijët, është që ata duhet të marrin ushqim me vete nga shtëpia.

E ftuar në emisionin Debat, nga Alba Alishani, ajo shtoi se shumë fëmijë në ditët e sotme kanë turp të marrin ushqim me vete, ndaj dhe tek ata shfaqen komplikacione shëndetësore apo obezitet.

 ?Moshat më të vogla janë edhe më të përpunueshme dhe janë edhe grupmoshat ku duhet të punohet shumë pasi në atë fazë instalohen zakonet për të ardhmen. 

Pastaj vjen mosha e rebelimit dhe fëmijët shprehin karakterin e tyre. Sot fëmijët kanë turp të marrin ushqim me vete. Por duhet ta nxisim këtë, do të ishte revolucion nëse do të ndodhte. 

Sot shumë fëmijë janë të turpëruar të marrin ushqim me vete dhe këtë e has shumë te fëmijët që trajtoj në klinikën time, për probleme të obezitetit. Është një nga mënyrat më të mira, kryesore të kontrollit të ushqimit?, tha Bombaj/CNA.al

Lajmet e fundit nga