LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta provokues/ Mediat greke “shpërthejnë” në akuza ndaj presidentit

19 Nëntor 2021, 09:47, Politikë CNA
Meta provokues/ Mediat greke “shpërthejnë” në akuza

?Provokues, Ilir Meta shfaqet mes hartave dhe fotove që flasin edhe për gjoja pushtimin e territoreve shqiptare nga Greqia!

Ekspozitë? provokuese në të cilën prezantohen foto dhe harta për të ashtuquajturin ?gjenocidi i çamëve? por edhe ?pushtimi i territoreve shqiptare nga Greqia?, kështu shkruajnë mediat greke, ?Protothema? dhe Efimerida.

Reagimet me tone të ashpra dhe akuzat se po provokon, janë adresuar ndaj presidentit Ilir Meta, komente që vijnë lidhur me ekspozitën kushtuar Çamërisë, të ekspozuar në kangjellat rrethuese të institucionit të Presidencës.

Referuar këtyre mediave, Ambasada Greke në Shqipëri ka reaguar ashpër, duke kërkuar nga Presidenca sqarime lidhur me këtë ekspozitë.

Ekspozita përkujtimore e genocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë, është e aksesueshme për qytetarët prej disa ditësh në kangjellat e Presidencës, ku çdokush që kalon aty, përmes fotove dhe hartave mund të rikujtojë një pjesë të historisë. Sa i takon këtyre akuzave, ende nuk ka asnjë reagim zyrtar nga Presidenca./CNA.al

Lajmet e fundit nga