LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Medalja e Artë” për maturantët ekselentë/ Rama mban fjalimin frymëzues

19 Nëntor 2021, 10:30, Politikë CNA
“Medalja e Artë” për maturantët ekselentë/ Rama

Në fjalën e mbajtur gjatë dhënies së ?Medaljes së Artë? për maturantët ekselentë, kryeministri Rama mbajti një fjalim të mbushur me nota frymëzimi.

Ai dha dy shembuj konkretë, që sipas tij, me shumë sakrifica arritën që ëndrrat t?i bënin realitet.

?Kjo që keni arritur do ju vlejë për të mos patur asnjë frikë nga ëndrrat e mëdha. Gjithë kjo përpjekje e kurorëzuar me medealje të arta, provë që gjithçka është e mundur. Nëse sheh një ëndërr me sy hapur, fakti që e shikon do të thotë që mund ta realizosh.

Kam sjellë shembullin e Ermonela Jahos dhe të Leo Messit. Janë dy prototipa të një shembulli që lidhen me guximin e një ëndrre të jashtëzakonshme.

Leo Messi, fëmijë me probleme shëndetësore. Ai thoshte që i vogël që unë do të luaj. Ajo që dukej si ëndrra e një fëmije, ishte ëndrra e një fëmije që e ndoqi dhe ju e dini si vijoi historia.

Jaho nga një familje e varfër, shkonte në Liceun Artistik dhe nuk ishte një ndër nxënësit e dalluar. Arriti të kapërcejë pragun dhe sot luan në teatrot kryesore përtej rekordit të moshës për një këngëtare. Janë ëndrrat e mëdha që kërkojnë sakrifica të jashtëzakonshme.

 E kanë paguar suksesin me një përkushtim që është identifikuar nga sakrifica. Mos kini frikë nga ëndrrat tuaja! Sa më të mëdha të jenë, aq më shumë sakrifica kërkojnë!?, shprehu kryeministri Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga