LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deklarata e Muzhaqit/ Kikia: Mos vendosim me shpatulla pas murit një ministre që s’di çfarë thotë

18 Nëntor 2021, 20:17, Aktualitet CNA
Deklarata e Muzhaqit/ Kikia: Mos vendosim me shpatulla pas murit një

Analisti Mentor Kikia ka folur për ngjarjen e rëndë të Fierit, ku Mateo u vra në mënyrë makabre nga Klodian Çalamani.

Në një intervistë për Fax Neës, duke komentuar deklaratën e ministres për Fëmijët, Bora Muzhaqi, e cila iu përgjigj gazetarëve se nuk ka kohë të japë një përgjigje për 8-vjeçarin që u vra në Fier, Kikia tha se nuk mund të vëmë me shpatulla pas murit një ministre që nuk di çfarë të thotë, sepse problemi është më i madh se kaq.

?Nuk është faji te dënimi me vdekje. Është një mekanizëm i tërë që nuk funksionon. Bora është një vajzë e re. Është institucion honorifik. Nuk besoj se dikush duhet të përgjigjet për mbrojtjen e fëmijës. Është përpjekje e qeverisë për të identifikuar një prioritet që është ai i fëmijëve. Nuk besoj se qëllimi i kësaj ministrie nuk është për mbrojtjen e fëmijëve. Ka një detyrim qeveria për të pasur një prioritet pët fëmijët. Vëmendja duhet të jetë për shkollimin, për t?i krijuar kushte për tu argëtuar, në mënyrë që të rrisim një gjeneratë më të qytetëruar. Nuk mund të vendosim me shpatulla pas murit një ministre qëë s?di çfarë të thotë, kur duhej të thoshte ngushëllime familjes?, tha ai.

Mentor Kikia pati një kritikë dhe për Ramën, teksa u shpreh se rastet si ai në Fier nuk mund të parandalohen as me një Kryeministër që thotë se fajin e ka gjykata, duke shtuar se në vendin tonë nuk funksionon shteti në tërësi.

?Nuk zgjidhen të tilla çështje me Kryeministrin që ia kalon fajin gjyakatave, apo me një Ministre që nuk di çfarë të thotë. Në Shqipëri, kriminelë edhe më agresivë nuk kanë ku izoklohen edhe pas vëndimit të gjykatës. Janë një tërësi problemesh. Janë shumë gjëra që nuk funksionojnë,. Duhet të vendosim rregull në këtë vend kaotik. Njerëzit shikojën që kanë një fqinj agresiv dhe thonë hë se ka qenë kështu dhe më parë ky. Dikush ia hedh fajin policisë, dikush atij gjykatësit që nuk e dënoi me vdekje. Dikush tjetër thotë se fajin e ka Bora Muzhaqi. Ka probleme thelbësore që lidhen me mosfunksionimin e shtetit në tërësi?, tha Kikia./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga