LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Vdekja është shpëtim për monstren që vrau 8-vjeçarin”/ Erion Kristo bën thirrjen e fortë

17 Nëntor 2021, 13:45, Aktualitet CNA
“Vdekja është shpëtim për monstren që vrau

Pedagogu Erion Kristo ka reaguar ashpër për vrasjen makabre të 8-vjeçarit në Fier, i cili më pas edhe u gropos nga fqinji i tij.

Në një lidhje për emisionin ?Breaking? në Top Neës, Kristo u shpreh se policia duhet të bëjë punë paraprake për të parandaluar krime të tilla.

Sipas pedagogut, ngushëllimi i kryeministrit Edi Rama dhe kryeparlamentares Lindita Nikolla për vrasjen e 8-vjeçarit, janë nul.

?Problem nuk është krimi, apo njerëzit që janë të shkarë. Këtu problem është tek kujdesi dhe vëmëndja. Duhet vëmendje institucionale. Këto janë ngjarje të përsërituara, ka pranë nesh mjaft njerëz të tillë. Shteti nuk na mbron, institucionet tregohen të paafta, para se krimi të ndodhë. Policia duhet të bëjë një punë paraprake, me komunitetet. Nuk mund të lihen fëmijët rrugëve. Nuk ka nevojë që të na bëhen të gjithë si ekspertë. Kam protestuar pa fund për ngjarje të tilla. Shteti duhet të jetë më i përgjegjshëm. Jam shumë kurioz se çfarë do ndodhë me organet e drejtësisë. Psh. Kemi një gjyqtar në Fier që lëshoi një kriminel, që më pas vrau ish-gruan. Fjalimi i kryeministrit dhe kryeparlamentares janë nul. Vetëm thoën ngushëllime. Kaq them edhe unë. Jemi të dy njesoj. Jemi në rrafshin e të mos bëri asgjë?, tha Kristo.

Lidhur me debatin për rikthimin e dënimit me vdekje, Kristo u shpreh se kjo nuk e zgjidh problemin,. Sipas tij zgjidhja është dënimi i gjyqtarit.

?Ne si shoqëri duhet të mësojmë të reagojmë. Ne nuk dimë të reagojmë, ky është fakt konkret. Mirë që nuk thanë të ngjallët Enveri nja 2-3 ditë. Kemi arritur në pikën e përdorimit nul të arsyes.  Ky është një muhabet kot. Në fakt dënimi me vdekje do ishte ilaç  për atë person. Ai duhet të jetojë dhe të vuajë. Shumë nga ata persona, kur shkojnë në burg i japin fund jetës. Dënimi me vdekje është një kthim pas kot. Humbje energjie. Shqiptarët duhet t?u kërkojnë institucioneve të reagojnë. Jo po digje, jo po vare?Nuk mund të merremi me gjëra që nuk kanë kuptim. Në këtë vend nuk po rriten njerëz, por kuçedra?, tha Kristo.

Sipas pedagogut, zgjidhja e vetme është që shqiptarët të reagojnë.

Lajmet e fundit nga