LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Biseda të dëgjuara lart e poshtë në kafene dhe të sjella në studio”/ Lutfi Dervishi thumbon drejtuesit e emisioneve

17 Nëntor 2021, 08:07, Aktualitet CNA
“Biseda të dëgjuara lart e poshtë në kafene dhe

Gazetari Lutfi Dërvishi u ka tërhequr vëmendjen derejtuesve të emisioneve që të jenë më neutral dhe më të përgatitur.

Në mënyrë që bisedat e dëgjuara lart e poshtë në kafene dhe të sjella në studio të mos bëhen një dëm i madh për shëndetin publik.

?Detyra e një moderatori/moderatoreje ? është të jetë neutral/neutrale në një debat apo diskutim, të kujdeset për kohën që pjesëmarrësit të mos kalojnë në fjalime/përralla, të mos lejojë devijimin nga tema, të bëjë pyetje që pjesëmarrësit të thellohen në argumentin e tyre dhe të garantojë ritmin e debatit!

Për t?u realizuar kjo së pari moderatori duhet të njohë temën, të njohë të ftuarit, përndryshe bisedat e dëgjuara lart e poshtë në kafene të sjella në studio janë një dëm i madh që bëhet shëndetit publik?, shkruan Dervishi në rrjete sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga