LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E frymëzuar nga talenti i të rinjve”/ Yuri Kim: Ju do të jeni një shkëndijë për botën

16 Nëntor 2021, 12:59, Aktualitet CNA
“E frymëzuar nga talenti i të rinjve”/ Yuri Kim: Ju do

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim dhe Drejtori i Fondacionit të Zhvillimit Shqiptaro-Amerikan, Michael Granoff, zhvilluan sot një takim me fëmijët dhe të rinjtë që aftësohen në qendrën Tumo.

Gjatë fjalës së saj, ambasadorja Yuri Kim u shpreh e frymëzuar nga talenti i të rinjve të qendrës Tumo dhe projekteve të tyre, duke i motivuar që të ecin me idetë dhe përpjekjet e tyre në fushën e inovacionit.

?Nëse do të isha në moshën tuaj, do të doja të isha shoqja juaj. Por, edhe në moshën që kam sot, sërish do të doja të isha pjesë e shoqërisë suaj, pasi dua të jem si ju! Nëse gjatë punës tuaj do keni momente kur nuk do ia dilni, apo do bëni diçka të gabuar, duhet ta dini se dështimi është një hap larg suksesit. Mendoni më shumë, përtej ambientit tuaj, përtej Tiranës, përtej Shqipërisë! Ju nuk jeni thjesht disa të rinj të këtij qyteti, apo të këtij vendi. Ju do të jeni një shkëndijë për botën, ndaj dua të them se jam shumë krenare për ju,?- u shpreh ambasadorja

Ndërsa, drejtori i Fondacionit për Zhvillim Shqiptaro-Amerikan, Michael Granoff, i cili është ëshë mbështetësi kryesor i TUMOs në Tiranë, tha se teknologjia dhe zhvillimi është çelësi kyç për të ecur përpara.

?Nëse duam të dimë si duket e ardhmja e vendit, ajo duket si të gjithë ju. Ju jeni një komunitet që do ta bëni këtë realitet. Natyra e atyre gjërave që bëni këtu, ndodhin kudo nëpër botë. Nëse ju doni të jeni pjesë e botës dhe pjesa tjetër e botës dëshiron të jetë si ju, teknologjia është një prej çelësave kyç për të ecur përpara?, tha Granoff. 

Kujtojmë këtu se ?Tumo Tirana? është një qendër edukative, e themeluar nga Fondacioni Amerikano-Shqiptar i Zhvillimit, në partneritet me Bashkinë e Tiranës, që u ofron të rinjve të moshës 12-18 vjeç mundësi unike për të zbuluar risi teknologjike, artistike dhe sipërmarrëse.

Lajmet e fundit nga