LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria strehon azilkërkuesit?/ Ambasadori Qirko përgënjeshtron lajmin

18 Nëntor 2021, 19:04, Aktualitet CNA
Shqipëria strehon azilkërkuesit?/ Ambasadori Qirko

Ambasadori i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar, Qirjako Qirko në një interviste për gazetën ?The Indipendent? ka mohuar që të ketë negociata mes dy vendeve për ngritjen e kampeve për azilkërkuesit në Shqipëri.

Z. Qirjo i ka thënë ?The Indipendent? se planet të tilla ?nuk do të realizohen? dhe ?nuk kanë për t?u realizuar kurrë? pasi do të ishte ?kundër ligjeve ndërkombëtare? dhe ?totalisht kundër? pozicionimit të Shqipërisë.

Sekretari për Drejtësinë në Britani, Dominic Raab të mërkurën e nuk e mohoi faktin se po shpresohet për arritjen e një marrëveshjeje me Shqipërinë për të dërguar atje emigrantët që po u shqyrtohet kërkesa për azil.

?Po kërkojmë bashkëpunim ndërkombëtar për t?i dërguar jashtë Mbretërisë së Bashkuar?, tha ai për ?Times Radio? pas lajmit të publikuar nga ?The Times? që raportonte se po diskutohej largimi i emigrantëve 7 ditë pasi mbërrijnë në vendin ishullor.

Por, z. Qirko tha se raportimet ishin ?100% false? duke shtuar se ?konventa për azilkërkuesit nuk e lejon këtë gjë? dhe se Shqipëria ?nuk do të bënte diçka të tillë për emigrantët sepse është kundër ligjit ndërkombëtar?.

Sipas artikullit të ?The Times?, Britania preson të arrijë marrëveshje me Shqipërinë dhe duke iu referuar birimeve ?mundësitë që të ndodhi një gjë e tillë ishin të mira?.

Raporti thotë se Britania do të paguante rreth 100 mijë paund për një emigrant, që është dyfishi i kostos për mbajtjen në Angli dhe Uells për një vit.

Deklaratën e z. Qirko e ka mbështetur dhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka e cila ka postuar reagimin në Twitter.

Në një letër dërguar gazetës ?The Times?, z. Qirko shprehet se mes dy vendeve nuk ka negociata bilaterale./euronews

Lajmet e fundit nga